Hasta odalarında enerji performansının optimizasyonu: mekânsal düzen ve yapı kabuğu parametrelerinin simülasyon tabanlı analizi
Optimization of energy performance in patient rooms: A simulation-based analysis of spatial layout and building envelope parameters
- Tez No: 1003090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK GÜÇYETER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
Özet
Küresel ölçekte artan enerji talebi, sürdürülebilirlik gereklilikleri ve karbon yoğun işleyişe bağlı kısıtlar, inşaat sektöründe enerji tüketiminin daha ayrıntılı izlenmesini ve yönetilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, enerji performansının artırılması ve karbon salımlarının azaltılması kritik araştırma alanları hâline gelmiştir. Literatürde binaların enerji tüketim profilleri, istatistiksel modelleme, simülasyonlar, deneysel analizler ve sayısal yöntemler aracılığıyla kapsamlı biçimde incelenmektedir. Ancak, mevcut çalışmaların önemli bir bölümü, operasyonel yapıları görece daha yalın olan konut ve ofis binalarına odaklanmaktadır. Buna karşılık, işlevsel çeşitlilik, yüksek iç yükler ve sürekli değişen operasyonel gereksinimler nedeniyle karmaşık bir karakter sergileyen terminal binaları, hastaneler, oteller ve alış-veriş merkezlerine yönelik araştırmalar sınırlı kalmaktadır. Bu çalışma, söz konusu literatür boşluğunu ele alarak hastane binalarında enerji tüketiminin simülasyon temelli yöntemlerle değerlendirilmesine odaklanmaktadır. Bu kapsamda, mekânsal düzenin ve yapı kabuğu tasarım stratejilerinin bina enerji performansı üzerindeki etkileri aydınlatma, havalandırma, ısıtma ve soğutma yükleri özelinde analiz edilmiştir. Araştırmada, Türkiye'de bulunan temsili bir hastane binası vaka çalışması olarak seçilmiş ve Ankara ili iklim koşulları referans alınmıştır. Bina DesignBuilder yazılımı kullanılarak modellenmiş ve enerji performansı EnergyPlus motoru üzerinden hesaplanmıştır. Elde edilen nicel veri sonuçları, hastane binasında low-e cam ve %40 saydamlık oranına sahip olduğu durumda %29,1 tasarruf sağlandığını; mekânsal düzen açısından ise koridorla tamponlanmış oda kurgusunun, doğrudan cepheye açılan odalara göre enerji performansında yaklaşık %40'a oranında iyileşme sağladığını ortaya koymuştur. Bu araştırma, mekânsal düzen kararlarını simülasyonla elde edilen enerji performansı göstergeleriyle ilişkilendirerek karmaşık bina enerji sistemleri literatürüne katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda hastane binaları için daha sürdürülebilir veri odaklı tasarım yaklaşımlarının geliştirilmesine yönelik analitik bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rising global energy demand, sustainability requirements, and constraints associated with carbon-intensive operations necessitate more detailed monitoring and management of energy consumption in the construction sector. In this context, enhancing energy performance and reducing carbon emissions have become critical areas of research. In the literature, the energy consumption profiles of buildings are extensively examined through statistical modeling, simulations, experimental analyses, and numerical methods. However, a significant portion of existing studies focuses on residential and office buildings, which possess relatively simpler operational structures. Conversely, research addressing terminal buildings, hospitals, hotels, and shopping centers—which exhibit complex characteristics due to functional diversity, high internal loads, and constantly changing operational requirements—remains limited. Addressing this gap in the literature, this study focuses on evaluating energy consumption in hospital buildings using simulation-based methods. Within this scope, the effects of spatial layout and building envelope design strategies on building energy performance are analyzed specifically in terms of lighting, ventilation, heating, and cooling loads. A representative hospital building in Turkey was selected as a case study, with the climatic conditions of Ankara serving as the reference. The building was modeled using DesignBuilder software, and energy performance was calculated via the EnergyPlus engine.The obtained quantitative results revealed that using low-e glass with a 40% transparency ratio achieved a 29.1% saving; regarding spatial layout, the corridor-buffered room configuration provided an approximate 40% improvement in energy performance compared to rooms opening directly to the facade. This research contributes to the literature on complex building energy systems by linking spatial layout decisions with simulation-derived energy performance indicators. Furthermore, it offers an analytical framework for developing more sustainable, data-driven design approaches for hospital buildings.