Soft manyetik karakterde ve anti-quorum sensing aktivite gösteren Fe₃O₄ nanopartiküllerin yeşil sentezi
Green synthesis of soft magnetic Fe₃O₄ nanoparticles exhibiting anti-quorum sensing activity
  1. Tez No: 1003118
  2. Yazar: MÜJDE AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYSUN MERCİMEK TAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Biyoloji, Biyoteknoloji, Microbiology, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Scolymus hispanicus sulu çiçek özütünden basit, hızlı ve çevre dostu yeşil yaklaşım stratejileri ile ani-quorum sensing aktivitesi gösteren manyetik özellikte Fe₃O₄ nanopartikülleri başarı ile sentezlenmiştir. UV-Vis spektrumu, 325 nm'de karakteristik güçlü bir absorpsiyon bandı göstermiştir. FE-SEM ve HR-TEM görüntüleri Fe₃O₄-NP'lerin düzenli dağılım gösteren, ve düzgün küresel bir şekle sahip olduklarına işaret etmiştir. Agglomerasyon gözlenen Fe₃O₄-NP'lerin ortalama partikül boyutu 2.7±0.2 nm olarak saptanmıştır. EDX spektrumu, Fe₃O₄-NP'lerin yeşil sentezini teyit eden elementer demir (0.71, 6.41 ve 7.06 keV) ve oksijen (0.52 keV) için yoğun pikler göstermiştir. XRD deseninde, kubik şekilli kristalin yapıdaki Fe₃O₄-NP'lerin 113 (35.69°) kırınım pikinden hesaplanmış ortalama kristalit boyutu 9.5 nm olarak hesaplanmıştır. FTIR analizi, Fe₃O₄-NP'lerin yapısındaki satabilize edici ve kaplayıcı ajan olarak davranan fitokimaysalların varlığı doğrulamış ve Fe-O bağı için tipik olarak 545.68 cm−1'de karakteristik tepe noktasını göstermiştir. VSM modüllü Fiziksel Özellik Ölçüm Sistemi (PPMS) ile Fe₃O₄-NP'lerin 19.40 emu/g düşük doygunluk mıknatıslanması (Ms) ve daralanan koersiv alanı ile soft manyetik özellik sergilemiştir. Manyetik karakterde Fe₃O₄-NP'ler Chromobacter sp. 12472 suşunun violacein pigment inhibisyonunda 300 µg/mL MİK değeri ile, Pseudomonas sp. PA01 ssuşunun piyosiyanin sentezine karşı daha etkili anti-quorum sensing aktivite göstermiştir. Sentezlenen Fe₃O₄-NP'lerin anti-quorum sensing aktiviteleri ve manyetik karakterizasyon sonuçları biyomedikal uygulamalar için umut vadettiğini ortaya koymuştur. Çalışmamızda öngördüğümüz bu ölçeklenebilir yöntem, toksik kimyasallardan uzak manyetit NP'lerin sürdürülebilir eldesinde kritik bir boşluğu doldurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Magnetic Fe₃O₄ nanoparticles exhibiting anti-quorum sensing activity were successfully synthesized using an aqueous flower extract of Scolymus hispanicus through a simple, rapid, and eco-friendly green approach. The UV–Vis spectrum displayed a prominent absorption band at 325 nm. FE-SEM and HR-TEM images showed that the Fe₃O₄-NPs were uniformly dispersed and possessed a regular spherical morphology. The average particle size of the slightly agglomerated Fe₃O₄-NPs was determined to be 2.7 ± 0.2 nm. The EDX spectrum revealed strong peaks corresponding to elemental iron (0.71, 6.41, and 7.06 keV) and oxygen (0.52 keV), confirming the successful green synthesis of the Fe₃O₄-NPs. In the XRD pattern, the average crystallite size calculated from the 113 (35.69°) diffraction peak of the cubic crystalline structure was 9.5 nm. FTIR analysis verified the presence of phytochemicals acting as stabilizing and capping agents and displayed the characteristic Fe–O absorption band at 545.68 cm⁻¹. According to PPMS measurements with a VSM module, the Fe₃O₄-NPs exhibited soft magnetic behavior with a low saturation magnetization (Ms) of 19.40 emu/g and a shrinking coercive field. The magnetic Fe₃O₄-NPs effectively inhibited violacein production in the Chromobacter sp. 12472 strain with an MIC value of 300 µg/mL, while the Pseudomonas sp. PA01 strain showed a more pronounced reduction in pyocyanin synthesis. The anti-quorum sensing activity and magnetic properties of the synthesized Fe₃O₄-NPs highlight their potential for biomedical applications. Furthermore, the scalable and environmentally friendly method proposed in this study addresses a critical gap in the sustainable production of magnetite nanoparticles without the use of toxic chemicals.