N-fenilaza crown içeren glioksim türevlerinin sentezi ve bunların metal komplekslerinin incelenmesi
The synthesis of glioxim derivatives containing N-phenylaza crown and the investigation of their metal complexes
- Tez No: 380966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada anti-kloroglioksim ile N-(4-aminofenil)aza-15-crown-5 reaksiyonu sonucu anti-N-(4-aminofenil)aza-15-crown-5 glioksim bileşiği elde edildi. Daha sonra bu bileşiğin Fe (III) ve Cr(III) kompleksleri sentezlendi. Elde edilen bileşiklerin yapıları elementel analiz, manyetik süseptibilite, erime noktası, 1H-NMR, FT-IR, TGA ve Job yöntemi ile karakterize edildi. Bu çalışmada elde edilen bileşikler son yıllarda kullanılmaktadır. Bu sebeple bizde aza crown ve oksim gruplarının bağlı olduğu kompleksleri elde edip, bunların yapılarını aydınlatmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In study, anti-N-(4-aminophenyl)aza-15-crown-5 glyoxime was obtained by the reaction of antichloroglyoxime and N-(4-aminophenyl)aza-15-crown-5. Then, the complexes of Fe(III) and Cr(III) of this compound were synthesized. The structures of these compounds were characterized by elemental analysis, magnetic susceptibility, melting point, 1H-NMR, FT-IR, TGA and Job method. The obtained compounds in this study use in recent years. So, we obtained to the complexes based on aza crown and oxime groups and illuminated to their structures.