Süper kapasitör ve lityum polimer pillerin sabit yük altında deşarj analizlerinin verimlilik açısından karşılaştırılması
Comparison of discharge analysis of supercapacitor and lithium polymer batteries under constant load in terms of efficiency
  1. Tez No: 1003134
  2. Yazar: ALİ AYAZSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUHA ORÇUN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Enerji, Engineering Sciences, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Enerji depolama teknolojileri, günümüzde artan enerji talebi, yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonu ve mobil sistemlerin yaygınlaşması nedeniyle kritik bir öneme sahiptir. Özellikle enerji sistemlerinde süreklilik, güvenilirlik ve verimlilik konuları depolama birimlerinin karakteristiklerine doğrudan bağlıdır. Bu çalışmada süperkapasitörler ile lityum polimer (Li-Po) pillerin sabit yük altında deşarj performansları ve enerji verimliliği yönünden kapsamlı bir karşılaştırma yapılmıştır. Bu çalışmada yöntem, ayrı ayrı süperkapasitör ve lityum polimer pillerin 13.8 volt seviyesine kadar şarj edilip aynı sabit yük altında bir deney düzeneği kurularak 10,5 volta kadar deşarj analizlerinin yapılması şeklinde belirlenmiştir. Gerçekleştirilen deneylerde sabit yük altında hem süperkapasitörler hem de Li-Po pillerin gerilim-zaman eğrileri, akım-zaman eğrileri, enerji kayıpları ve verimlilikleri analiz edilmiş, iki tip enerji depolama sistemi arasındaki fark verimlilik açısından ortaya konulmuştur. Ayrıca, son yıllarda öne çıkan enerji depolama araçlarından süperkapasitör ve lityum polimer piller ile ilgili son 15 yılda yapılmış çalışmalar, araştırma konusuna katkısı bakımından incelmiştir. Sonuç olarak; süperkapasitörlerin hızlı deşarj olma ve yüksek akım verebilme özelliği net olarak ortaya çıkmıştır. Li-Po pillerin ise süperkapasitörlere nazaran daha kısıtlı akım sağladığı ve daha uzun sürede deşarj olduğu görülmüştür. Öyle ki; 60 watt güç çeken bir yük altında süperkapasitör 13,8-10,5 volt aralığında yaklaşık 1 dakikada deşarj olurken, Li-Po pil yaklaşık 15 dakikalık süre boyunca yüke enerji sağlayabilmiştir. Ayrıca, süperkapasitörlerin ani güç çeken sistemlerde daha verimli çalıştığı, Li-Po pillerin ise stabil enerji gerektiren sistemlerde daha verimli olduğu ortaya konulmuştur. Bu bulgular çerçevesinde; süperkapasitörler ile Li-Po pillerin hibrit bir sistem içerisinde birlikte kullanılması daha verimli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Energy storage technologies have critical importance due to the increasing energy demand in recent years, integration of renewable energy sources and proliferation of mobile systems. Especially, continuity, reliability and efficiency issue in energy systems are directly dependent on the characteristics of storage units. In this study, a comprehensive comparison was made between supercapacitors and lithium polymer (Li-Po) batteries in terms of discharge performance and energy efficiency under constant load. In this study, the method was determined as charging the supercapacitor and lithium polymer batteries separately up to 13.8 volts and performing discharge analyses up to 10.5 volts by setting up an experimental setup under the same constant load. In the experiments, voltage-time graphes, current-time graphes, energy losses and efficiencies of both supercapacitors and Li-Po batteries under constant load were analyzed and the difference between the two types of energy storage systems was revealed in terms of efficiency. In addition, studies conducted in the last 15 years on supercapacitors and Li-Po batteries, were examined in terms of their contribution to the research topic. As a result, the fast discharge and high current delivery properties of supercapacitors have been clearly revealed. It has been observed that Li-Po batteries provide more limited current and take longer to discharge than supercapacitors. While the supercapacitor was discharged in the 13.8-10.5 volt range in about 1 minute under a load drawing 60 watts of power, the Li-Po battery was able to provide energy to the load for about 15 minutes. Additionally, it has been shown that supercapacitors operate more efficiently in systems that draw sudden power, while Li-Po batteries are more efficient in systems that requiring stable energy. In the context of these findings, the combined use of supercapacitors and Li-Po batteries in a hybrid system would be more efficient.