Sürdürülebilir kalkınma stratejisi kapsamında anayasal iktisat teorisi ve mali kurallar etkisi: OECD ve Türkiye analizi
The impact of constitutional economics theory and fiscal rules within the scope of sustainable development strategy: An analysis of the OECD and Turkey
- Tez No: 1003133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA ÇAĞLAR YURTTANÇIKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
Özet
Ülke ekonomilerinde özellikle popülist yaklaşımların önüne geçmek ve esnek uygulanan maliye politikaları sonucu oluşan kamu borçları ve bütçe açıklarının önüne geçmek için kurala dayalı maliye politikaları uygulanmaktadır. Bu sayede mali disiplin sağlanarak ekonomik performansta iyileşme ile ekonomideki öngörülebilirliğin arttırılması amaçlanır. Ekonomik güven ortamının oluşmasıyla kaynakların da etkin kullanımı söz konusu olacaktır. Bu nedenle, 1980'li yıllardan itibaren bir takım gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde mali kurallar şartlar dahilinde ekonomik program çerçevesinde uygulamaya devam etmektedir. Çalışmanın amacı özellikle Türkiye'de anayasal ve yasal çerçevede uygulanmayan mali kural türlerinin makroekonomik değişkenler üzerindeki etkisi analiz edilerek etkinliğini ortaya çıkarmaktadır. Anayasal güvence altına alınarak uygulamaya konulması durumunda esnek uygulamalara son verilerek kamu mali disiplinin sağlanacağı belirtilmiştir. Dünya ülkelerindeki uygulamalar örnek verilip, uygulanabilirliğinin Türkiye'de de olabileceği ve makro değişkenler üzerindeki verimliliği açıklanmıştır. OECD üye ülkeler verileri kullanılarak 2000-2020 yılları arasında uygulanan mali kuralların gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki makroekonomik değişkenlerin durumları analiz edilmiştir. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda Türkiye özelinde anayasal güvence altına alınarak uygulanan mali kuralların ekonomik sistemde etkinliğinin görüleceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In national economies, rule-based fiscal policies are implemented particularly to prevent ort he approaches and to curb public debt and budget deficits that arise from flexible fiscal practices. Through these policies, it is aimed to ensure fiscal discipline, improve economic performance, and enhance predictability within the economy. The establishment of an environment of economic confidence also enables the efficient use of resources. Therefore, since the 1980s, a number of developing and developed countries have continued to implement fiscal rules within the framework of economic programs under certain conditions. The aim of this study is to reveal the effectiveness of types of fiscal rules that are not implemented within a constitutional or legal framework in Turkey, by analyzing their impact on macroeconomic variables. It is emphasized that if such rules are enacted with constitutional guarantees, flexible implementations would be prevented, thus ensuring public fiscal discipline. By presenting examples from other countries around the ort , the study demonstrates that similar applications could be feasible in Turkey and highlights their efficiency on macroeconomic variables. Using data from OECD member countries, the study analyzes the state of macroeconomic variables in both developed and developing countries ort he period between 2000 and 2020 in relation to the fiscal rules implemented. In line with sustainable development goals, it is anticipated that constitutionally guaranteed fiscal rules will prove effective within Turkey's economic system.