Koroner anjiyografi uygulanan hastalarda sanal gerçeklik gözlüğünün ve stres topunun anksiyete, ağrı ve memnuniyet düzeylerine etkisi
The effects of virtual reality glasses and stress balls on anxiety, pain, and satisfaction levels in patients undergoing coronary angiography
- Tez No: 1003146
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Araştırma, koroner anjiyografi uygulanan hastalarda sanal gerçeklik gözlüğü ve stres topunun anksiyete, ağrı ve memnuniyet düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla, kontrol gruplu ön test-son test randomize kontrollü olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Mart-Nisan 2025 tarihleri arasında İstanbul'da bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 105 hasta ile yapılmıştır. Veriler, Hasta Bilgi Formu, Durumluluk Anksiyete Ölçeği, Anksiyete Durumunu Değerlendirme Skalası, Visual Analog Skala ve memnuniyet formları ile toplanmıştır. Kontrol grubundaki hastalara rutin bakım uygulanırken, girişim gruplarına sanal gerçeklik gözlüğü veya stres topu uygulanmıştır. İşlem sonrası sanal gerçeklik grubunda, kontrol grubuna göre anksiyete ve ağrı düzeylerinde anlamlı azalma saptanmış, etki büyüklükleri f=1.57, f=0.34 olarak bulunmuştur. Stres topu grubunda, kontrol grubuna göre anksiyete ve ağrı düzeylerinde anlamlı azalma saptanmış, etki büyüklükleri f=1.87, f=0.40 olarak görülmüştür. Hastaların memnuniyet puan ortalamaları sırasıyla sanal gerçeklik gözlüğü grubu için 6,89±1,84, stres topu grubu için 7,23±1,75 bulunmuştur. Sonuç olarak koroner anjiyografi uygulanan hastalarda sanal gerçeklik gözlüğü ve stres topu anksiyete ve ağrıyı azaltırken, hastaların memnuniyet düzeylerini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled trial with pre-test and post-test, including a control group, in order to determine the effect of virtual reality glasses and stress balls on anxiety, pain, and satisfaction levels in patients undergoing coronary angiography. The research was carried out with 105 patients in an Education and Research Hospital in Istanbul between March and April 2025. Data were collected using a Patient Information Form, State Anxiety Inventory, Anxiety Status Assessment Scale, Visual Analog Scale, and satisfaction forms. While patients in the control group received routine care, the intervention groups were provided with either virtual reality glasses or a stress ball. After the procedure, compared with the control group, the virtual reality group showed a significant decrease in anxiety and pain levels, with effect sizes of f=1.57 and f=0.34, respectively. In the stress ball group, compared with the control group, a significant decrease in anxiety and pain levels was also observed, with effect sizes of f=1.87 and f=0.40, respectively. The mean satisfaction scores of the patients were found to be 6.89±1.84 in the virtual reality group and 7.23±1.75 in the stress ball group. In conclusion, virtual reality glasses and stress balls reduce anxiety and pain while increasing patient satisfaction levels in those undergoing coronary angiography.