Fiber ve beton sınıflarının beton yol kaplamaların ısıl değişimleri üzerine etkileri
The effects of fi̇ber and concrete classes on thermal changes i̇n concrete pavements
- Tez No: 1003154
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET VEFA AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Ulaşım, Civil Engineering, Transportation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, farklı dayanım sınıflarına sahip (C25, C30, C40) betonlar kullanılarak, polipropilen lif, cam elyaf ve çelik lif katkılarının beton yol kaplamalarının mekanik ve ısıl performansına etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Yapılan basınç dayanımı deneylerinde, çelik lif katkısının tüm beton sınıflarında dayanımı artırdığı; en yüksek artışın C40 betonlarda %11.6 olarak gerçekleştiği tespit edilmiştir. Cam elyaf katkısı C30 ve C40 sınıflarında olumlu etkiler göstermiş, polipropilen lif katkısı ise tüm sınıflarda basınç dayanımını (C25; %25, C30; %4.3, C40; %16.9) azaltmıştır. Isıl performans açısından beton plakların orta, kenar ve köşe bölgeleri üzerinde yapılan sıcaklık dağılımı analizlerinde, C25 ve C40 sınıflarında en yüksek sıcaklık farklarını (C25; 1.2℃, C40; 1.25℃) polipropilen lifli betonların ürettiği görülmüştür.C30 sınıfında ise en yüksek sıcaklık farkını (C30; 1.25℃) cam elyafın ürettiği görülmüştür. Liflerin sıcaklık dağılımına etkisi incelendiğinde çelik lif katkılı betonların en düşük sıcaklık farklarını ürettikleri görülmüştür. Çalışmanın bulguları, çelik lif katkılı betonların mekanik ve ısıl performans açısından en iyi sonuçları verdiğini göstermektedir. Çelik lif katkılı betonların; dış ortam koşullarına maruz kalan yol kaplamaları gibi yapılarda hem dayanım hem de sıcaklık değişimlerine karşı direnç açısından önemli avantajlar sunacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of polypropylene fiber, glass fiber, and steel fiber additives on the mechanical and thermal performance of concrete pavement were experimentally investigated using concrete with different strength classes (C25, C30, C40). In the compressive strength tests conducted, it was determined that steel fiber reinforcement increased the strength in all concrete classes, with the highest increase occurring in C40 concrete at 11.6%. Glass fiber reinforcement showed positive effects in C30 and C40 classes, while polypropylene fiber reinforcement reduced compressive strength in all classes (C25; 25%, C30; 4.3%, C40; 16.9%). In terms of thermal performance, temperature distribution analyses conducted on the middle, edge, and corner regions of concrete slabs revealed that polypropylene fiber-reinforced concrete produced the highest temperature differences (C25; 1.2℃, C40; 1.25℃) in C25 and C40 classes. In the C30 class, glass fiber produced the highest temperature difference (C30; 1.25℃). When examining the effect of fibers on temperature distribution, steel fiber-reinforced concrete produced the lowest temperature differences. The findings of the study show that steel fiber-reinforced concrete provides the best results in terms of mechanical and thermal performance. It is understood that steel fiber reinforced concrete offers significant advantages in terms of both strength and resistance to temperature changes in structures exposed to outdoor conditions, such as road pavements.