Beton dolgulu CTP kompozit kirişlerin eğilme performansını ve tasarımını etkileyen parametrelerin belirlenmesi
Determination of the parameters affecting the bending performance and design of concrete-filled GFRP composite beams
- Tez No: 719940
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNA ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde inşaat sektöründe hibrit malzemelerin çok fazla kullanılmasının sebeplerinden en önemlisi bu malzemeyi oluşturan her bir maddenin kendi başına sahip olamadığı niteliklerinin bir başka madde ile birleştirilmesiyle oluşan yeni hibrit ürünün daha güçlü, efektif ve ekonomik olmasının göz ardı edilemeyecek kadar önemli olmasıdır. Literatürde, fazla kullanım alanına sahip olan hibrit kirişlerin performansının incelenmesine yönelik yeterince akademik çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı hibrit kirişlerin performansına etki eden en önemli faktörleri belirlemek ve bu faktörler ışığında daha yüksek performansa ve daha az maliyete sahip hibrit kirişler elde etmektir. Betonun ve cam fiber takviyeli polimerin hibrit kullanımında performansı arttırmaya yönelik başlıca özellikler; sürtünmenin etkisi, beton dayanım sınıflarının etkisi, alansal oranlarının etkisi, çelik donatının yerleştirilmesinin etkisi ve öngerme etkisi olarak sıralanabilir. Bu çalışmada laboratuvar ortamında test edilmiş kirişlerin mekanik özellikleri referans alınarak sonlu elemanlar yöntemiyle ANSYS 2021 programında hibrit kirişin performansını etkileyen önemli faktörler detaylı şekilde doğrusal olmayan yöntemle analiz edilmiştir. Sonlu elemanlar yöntemiyle yapılan analizlerden elde edilen veriler laboratuvar ortamındaki verilerle kıyaslanarak incelenmiş ve buna ek olarak ekstra çalışmalar yapılarak hibrit kirişlerin performansını pozitif ve negatif yönde etkileyen etmenler bulunup üzerinde detaylı şekilde yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the most important reason for the extensive use of hybrid materials in the construction sector is that their stronger, effective and economical nature of these new products. Hybrid components are formed by combining the unique strong qualities of different substances while complementing the weak sides of each other. The structural effectiveness and economical production of the hybrid structural components cannot be ignored. There are not enough academic studies in the literature to examine the performance of hybrid beams with excess usage. The aim of this study is to identify the most important factors that affect the performance of hybrid beams and to obtain hybrid beams with higher performance and less cost considering these factors. The main features for improving the performance of the concrete and glass fiber reinforced polymer hybrids can be listed as, friction effects, effect of concrete strength classes, effect of areal ratios, effect of placement of steel reinforcement and pre-tension effects. In this study, the mechanical properties of the beams tested in the laboratory environment were analyzed in detail by nonlinear method of important factors affecting the performance of the hybrid beam in ANSYS 2021 program by developed finite elements models. The data obtained from the experimental analysis was carried out to validate the finite element models. The results were examined by comparing the data obtained in the laboratory environment. Additionally, parametric studies were carried out and detailed interpretations were made on the factors that positively and negatively affect the performance of the hybrid beams.