Şeker politikalarında yeni yönelimler ve Türkiye'nin konumu
Developments in world sugar policies and position of Turkey
- Tez No: 100316
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ŞAHİNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Gıda güvencesinin sağlanmasında şekerin önemli bir yeri bulunurken, hammaddeleri olan kamış ve pancar da birçok ülkenin tarım ekonomisi açısından önem taşımaktadır. Günümüzde şeker politikaları, özellikle pancar şekeri üreten ülkelerin destekleme maliyetleri ve ticareti saptırıcı uygulamaları nedeniyle tartışılır durumdadır. Bu çalışmanın amacı, dünyada ve Türkiye'de uygulanan şeker politikaları ile bu politikalarda mevcut ve gündeme gelebilecek değişiklikleri değerlendirmek ve Türkiye'de şeker sektörünün kısa vadede tamamen özel sektöre terk edilmesi ile şeker sektöründe yaşanması muhtemel gelişmeleri iki senaryo halinde ele alarak öneriler geliştirmektir. Çalışmanın sonucunda, özelleştirme sonrası kapanabilecek fabrikalar nedeniyle, Türkiye'nin ileriye dönük şeker talebini yerli üretimle karşılayamayacağı, tarım ve sanayide önemli istihdam kaybına uğrayacağı anlaşılmaktadır. Sektörde özelleştirme öncesi yapısal bir reformla kapatılabilecek işletmeler ile bölgesel önem taşıyanların saptanması ve bunlara yönelik alternatif bölgesel politikalar uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sugar is a basic product for food security in most countries where two raw materials of sugar; cane and beet, are significant crops for national agricultural economies. However, sugar policies of beet sugar producers are under attack because of the cost of support and trade distortive policies. The aim of this study is to analyze recent and probable future policy changes in the world. It is also aimed to clarify the situation of Turkish sugar sector using two scenarios when privatization takes place in the short term. Consequently, after privatization in Turkey, some factories will be closed and problems will be faced in balancing demand with production in the near future while increasing unemployment. Beforehand, structural reform and regional policy implementation may help to ease the situation.