Yerelleşme ve yerel yönetim reformlarının Anavatan Partisi (ANAP) ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) dönemleri karşılaştırmalı analizi
Motherland Party (ANAP) and Justice and Development Party (AK Parti) periods comparative analysis of decentralization and local government reforms
  1. Tez No: 677122
  2. Yazar: RABİA BÜYÜKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Yirminci yüzyılın son çeyreğinden itibaren kamu yönetimi alanında yaşanmaya başlayan paradigma değişimiyle birlikte; yerel yönetimlerin idari ve mali açıdan güçlendirilmesi, yerel yönetimler üzerindeki merkezi denetimin en aza indirilmesi ve bu doğrultuda özerkliklerinin artırılmasını öngören yerelleşme olgusu önemli bir kamu politikası olarak etkinlik kazanmaya başlamıştır. Yeni kamu yönetimi anlayışı çerçevesinde kurulan yeni sistemde ön plana çıkan yerel yönetimler, yerelleşme olgusuyla birlikte kamu yönetimi reform sürecinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Yerelleşme politikaları, küresel ölçekte iktisadi ve idari alanda başlayan liberalleşme sürecine paralel olarak Türkiye'de de 1980 sonrası dönemde gelişim göstermeye başlamıştır. 1983'te iktidara gelen Anavatan Partisi (ANAP) döneminde yürürlüğe giren çeşitli yasal düzenlemeler ile başlayan yerelleşme süreci, 2002'de iktidara gelen Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)'nin genel politikalarıyla uyumlu olarak yerel yönetim reformları kapsamında yoğunluk kazanmıştır. Her iki siyasal iktidar döneminde de söylem düzeyinde ön plana çıkan yerelleşme politikaları, uygulama noktasında çeşitli açılardan farklılıklar göstermiştir. Bu çalışma, Türkiye'de yakın dönem yerel yönetim reformlarının idari, mali ve hukuksal açıdan gelişim seyrini incelemekte ve bu sürecin en önemli yönlendiricisi olan yerelleşme politikalarının bu süreçteki rolünü ANAP ve AK Parti iktidarları merkezinde karşılaştırmalı olarak ele alıp analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Along with the paradigm shift that has been happening in the field of public administration from the last quarter of the twentieth century; empowerment in terms of administrative and financial of local governments, central control over local government to minimize and accordingly the phenomenon of decentralization, which envisages increasing their autonomy, has begun to gain effectiveness as an important public policy. Local governments that come into prominence in the new system established within the framework of the new public administration approach, form an important part of the public administration reform process along with the phenomenon of decentralization. Decentralization policies began to develop in Turkey in the post-1980 period in parallel with the liberalization process, which began to the economic and administrative field on a global scale. The decentralization process, which started with various legal regulations that came into force during the Motherland Party (ANAP) that came to power in 1983, in accordance with the general policies of the Justice and Development Party (AK Party) that came to power in 2002, it gained intensity within the scope of local government reforms. Decentralization policies, which come into prominence at the level of discourse in both periods of political power, have shown differences in various respects at the point of implementation. This study examines the course of development of recent local government reforms in Turkey from an administrative, financial and legal respect and aims to analyze the role of decentralization policies, which are the most important driver of this process, comparatively at the center of ANAP and AK Party powers.