Afet yönetimi sürecinde yerel yönetimlerin rolü: Sakarya Büyükşehir Belediyesi örneği
The role of local governments in disaster managementprocess: The case of Sakarya Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 1003161
  2. Yazar: EMRAH GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK DÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bütünleşik afet yönetiminin etkin ve istikrarlı bir şekilde işleyebilmesi için son derece hayati bir önem arz eden yerel yönetimler, afetle mücadelede kritik bir konumda yer almaktadır. Bu çalışma, afet yönetiminde yerel yönetimlerin rolünü, Sakarya Büyükşehir Belediyesi örneği üzerinden bütünleşik afet yönetimi yaklaşımı çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma teknikleri arasında yer alan doküman analizi yöntemi kullanılarak yapılan çalışmada, araştırma alanı olarak belirlenen Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin afet yönetimindeki rolü ve performansı, 1999-2024 yılları faaliyet raporları ve 2007-2024 yılları stratejik planları üzerinden analiz edilerek 1999-2024 yılları arasında afet yönetimindeki değişim ve gelişmeler değerlendirilerek literatüre katkı sağlanması hedeflenmektedir. Araştırma bulguları çerçevesinde Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin, afet yönetimi alanında önemli bir deneyim birikimine sahip olmakla birlikte afet yönetimi faaliyetlerinin büyük ölçüde deprem odaklı olduğu görülmüştür. Bu çerçevede tüm afet türlerini kapsayan hazırlık ve risk azaltma çalışmalarının proaktif bir anlayışla güçlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Local governments, which are of vital importance for the effective and sustainable functioning of integrated disaster management, occupy a critical position in disaster response and management. This study aims to examine the role of local governments in disaster management within the framework of the integrated disaster management approach, using the case of Sakarya Metropolitan Municipality. Employing document analysis, one of the qualitative research methods, the study analyzes the role and performance of Sakarya Metropolitan Municipality in disaster management based on its activity reports covering the period between 1999 and 2024 and its strategic plans for the years 2007–2024. Through this analysis, the study seeks to evaluate the changes and developments in disaster management practices between 1999 and 2024 and to contribute to the existing literature. The findings indicate that although Sakarya Metropolitan Municipality has accumulated significant institutional experience in the field of disaster management, its disaster management activities are largely earthquake-oriented. In this context, it is concluded that preparedness and risk reduction efforts encompassing all types of disasters should be strengthened through a proactive approach.