Askeri amaçlı patlayıcıların elektronik ateşleme sistemleri ve siber güvenlik riskleri
Electronic initiation systems of military explosives and cybersecurity risks
- Tez No: 1003177
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Civil Engineering, Mining Engineering and Mining, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması askeri amaçlı patlayıcılardaki elektronik ateşleme sistemlerini ve bu sistemlerin önemini, elektronik ateşleme sistemlerinin savunmasız kaldığı durumlarda karşılaştığı siber saldırıları ve bu siber saldırılara karşı alınacak güvenlik önlemlerini daha kapsamlı analiz etmektedir. Tarih boyunca, patlayıcılar devletlerin askeri gücünü belirleyen stratejik unsurlardan birisi olmuştur. İlk zamanlarda kullanılan askeri patlayıcılar mekanik sistemler ile çalışırken, bu sistemlerden kaynaklı hatalar ve eksiklerinden dolayı yerini elektronik ateşleme sistemleri almıştır. 1980-1990'lı yıllarda elektronik ateşleme sistemlerinde kullanılan analog sistemlerin yerine dijital sistemler entegre edilmiştir. Ancak dijital sistemlerin bütünleştirilmesi aynı zamanda siber riskleri de beraberinde getirmiştir. Elektronik ateşleme sistemleri sinyal işleyiciler, ateşleme devresi, sensörler ve algılama teknolojileri, uzaktan kumanda ve iletişim sistemleri gibi ana bileşenlerden oluşmaktadır. Bu unsurlar elektronik ateşleme sisteminin hassas, güvenilir ve kontrollü şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Elektronik ateşleme sistemleri savunmasız olduğunda, siber risklere karşı açık hâle gelmektedir. Bu husus elektronik ateşleme sistemlerinin düzgün ve güvenilir çalışmasına engel oluşturabilmektedir. Günümüzde kriptografi ve şifreleme yöntemlerinin rolü ile hızla gelişen yapay zekâ ve makine öğrenmesi tabanlı siber savunma yaklaşımları ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Bu tez çalışmasında nitel yöntem çerçevesinde yürütülmüş olup literatür taraması ve doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Askeri alanlardaki sistemlerin gizliliğinden dolayı herkesin ulaşabileceği akademik yayınlar, raporlar, resmî dokümanlar gibi açık kaynaklardan yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, elektronik ateşleme sistemlerinde dijitalleşme arttıkça siber risklere daha açık hale geldiğini ve siber risklere karşı kriptografik önlemler ile yapay zekâ destekli teknolojilerinin kullanımının savunmayı güçlendirdiği ön plana çıkmaktadır.Ayrıca güçlü ve bütüncül siber güvenlik politikalarının, askeri sistemlerin siber dayanıklılığı üzerinde belirleyici bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study analyzes more comprehensively the electronic firing systems in military explosives and their importance, the cyber-attacks encountered when electronic firing systems are vulnerable, and the security measures to be taken against these cyber-attacks. Throughout history, explosives have been one of the strategic elements determining the military power of states. While military explosives used in the early periods operated with mechanical systems, due to errors and deficiencies arising from these systems, they were replaced by electronic firing systems. In the 1980s-1990s, digital systems were integrated into electronic firing systems instead of the analog systems used in electronic firing systems. However, the integration of digital systems also brought cyber risks. Electronic firing systems consist of main components such as signal processors, firing circuits, sensors and detection technologies, remote control, and communication systems. These elements ensure the electronic firing system operates in a precise, reliable, and controlled manner. When electronic firing systems are vulnerable, they become open to cyber risks. This situation can prevent the proper and reliable functioning of electronic firing systems. Today, the role of cryptography and encryption methods, together with rapidly developing artificial intelligence and machine learning-based cyber defense approaches, has been examined in detail. This thesis study was conducted within the framework of a qualitative method, using literature review and document analysis. Due to the confidentiality of systems in military fields, open sources such as academic publications, reports, and official documents accessible to everyone were utilized. The findings indicate that as digitalization in electronic firing systems increases, they become more open to cyber risks, and the use of cryptographic measures and AI-supported technologies strengthens defense.Moreover, it was concluded that strong and holistic cybersecurity policies have a decisive effect on the cyber resilience of military systems.