Orman ve orman köylerinin yapısı sorunlar ve çözüm önerileri
Structure of forest and forest villages problems and recommendations for the solution
  1. Tez No: 100318
  2. Yazar: FERAMUZ MADENCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BURHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Türkiye orman ekosisteminin potansiyel işlevlerinden toplumsal refah ve mutluluk sağlama açısından, yeterince yararlanılamamaktadır. Orman alanı, yetersiz ve bunun ülke düzeyinde değişik bölgelere göre dağılımında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Ormanların verim düzeyinin yetersizliği, varolan ormanların önemli yapısal sorunlar taşıdığını göstermektedir. Orman alanlarında yapılan üretimin gerçek anlamda planlı, ekonomik ve tekniğe uygun olarak yürütüldüğünü de söylemek güçtür. Arazi rantı getiren alanlarda orman alanlarının daraltılmakta olması, orman işletmeciliği ve orman politikasına olan güveni sarsmaktadır. İyi korunamayan orman alanları, çeşitli yollarla orman ekosisteminden koparılarak orman rejimi dışına çıkarılmaktadır. Orman köylüleri, toplumumuzun en düşük gelir seviyesinde yaşamakla birlikte en çok ihmal edilen kesimidir. Orman köylülerinin sosyo-ekonomik sorunlarının çözümüne dönük yaklaşımlar ve kaynak aktarmaları etkili sonuçlar sağlayamamıştır. Toplumumuzun bu kesimi, diğer bütün kesimlerden daha çok yoksullaşmıştır. Bu yoksulluğa bağlı olarak ortaya çıkan eğitim, göç, sağlık, kültür vb. sorunlar oldukça büyüktür. Bu çalışmanın birinci bölümünde, Türkiye'nin bazı ekolojik özellikleri, orman varlığı ve bu varlığın dünya orman varlığı ile kıyaslanması, ormancılığın tarihi gelişimi ve çeşitli tipleri ele alınmaktadır. İkinci bölümde, orman köylerinde toplumsal ve ekonomik yapılanma başlığı altında altyapı, eğitim, sağlık, kültür, demografik ve ekonomik yapı, ormancılığın ekonomik katkısı, istihdam, sürdürülebilir kalkınma, orman endüstrisi, ormancılığın diğer sektörlerle ilişkisi (tarım, hayvancılık, ticaret, ulaştırma, sanayi, turizm, çevre) araştırılmış, orman köylülerinin sosyal yaşamı incelenmiştir. Üçüncü bölümde, ormancılık faaliyetleri ile ilgili olarak ormanların canlı ve cansız zararlıların etkisine karşı korunması, yangın ve yangınla mücadele, erozyonIll kontrolü, orman kadastrosu, silvikültür ve ağaçlandırma vb. gibi çalışmalar yer almaktadır. Dördüncü bölümde, kırsal kesime dönük kalkındırma çabalarıyla birlikte, ORKÖY Teşkilatı ve çalışmaları ayrıntılı olarak ele alınmakta, bu kuruluş aracılığıyla orman köylülerine kaynak aktarımı ve kooperatifçilik ile ilgili çalışmalardan bahsedilmektedir. Beşinci ve son bölümde ise, ormancılık sektöründe yaşanan sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri ayrıntılı bir şekilde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Benefiting from potential functions of forest ecosystems in Turkey for providing social welfare and happiness is not at desired level. Forest area is limited and there are significant differences in its regional distribution. Low level of productivity of the forests indicates that existing forests have structural problems. We can hardly say that forest harvesting operations are carried out according to technical and economic and plan requirements. Conversion of forest land with high rent to other uses leads to distrust of forest management and forest policies. Forest areas, which are not protected adequately, are broken off the forest ecosystems in several ways and are included in the areas outside the forest regime. Forest villagers has the lowest income level in our society. Moreover, they are the most neglected population in Turkey. Approach towards the solution of socioeconomic problems of forest villagers and resource transfers has not produced effective results. This section of the society has become much poorer than any other section of the society. Educational, migration, health and cultural problems emerged as a result of the poverty are serious. First chapter of this study deals with some ecological characteristics of Turkey, our forest resource, comparison of this resource with world forest resource, historical background of forestry, and forest types. Chapter 2, under the heading of Social and Economic Structuring in Forest Villages, examines infrastructure, education, health, culture, demographic and economic structure, economic contribution of forestry, employment, sustainable development, forest industry, relationship between forestry and other sectors (agriculture, animal husbandry, trade, transport, industry, tourism, environment).Chapter 3 is about forestry activities such as protection of forests against biotic and abiotic damage factors, forest fires and fire control, erosion control, forest cadaster, silviculture and afforestation and reforestation. Chapter 4 explains in detail the organization and activities of ORKÖY (General Directorate of Forest and Village Relations) together with the efforts of ORKÖY for the development of rural people including the activities on establishment and management of cooperatives and resource transfers to forest villagers. In the final chapter, the problems in forestry sector and recommendations for the solution are listed in detail.