Sebîlürreşâd Mecmuasındaki aile hukuku ile ilgili makalelerin incelenmesi
An investigation of articles concerning family law in the Journal of Sebîlürreşâd
  1. Tez No: 1003190
  2. Yazar: RIDVAN KÖSEHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAYSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı Sebîlürreşâd ve önceki adıyla Sırât-ı Müstakîm mecmualarında yer alan ailenin kurulması ve korunmasına dair meseleleri dönemin sosyal gelişmeleri ile hukuki yenilikleri bağlamında incelemektir. Araştırmada, mecmualarda yer alan makaleler nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniği ile incelenmiştir. Çalışma kapsamında, dergilerdeki makalelerde ele alınan nikâhın ehliyet şartı, icra ediliş şekli, geçerliliği, evlilikte eş sayısı ve mehir ile ailenin korunması konuları incelenmiştir. Ayrıca eşlerin hak ve sorumlulukları konuları da çalışma kapsamında yer almıştır. Mezkur mecmuaların yayınlandığı 1908 – 1925 yıllarındaki Batılılaşma düşünceleri, aile hukuku alanında yapılan yeni hukuki düzenlemeler ile yaşanan savaşların doğurduğu sonuçların makalelerdeki tartışmaları şekillendirdiği tespit edilmiştir. Söz konusu dönemde güçlü bir aile yapısının; ailenin İslâm hukuku normlarına uygun bir şekilde kurulması, ailenin zararlı fikir ve davranışlardan uzak tutulması ve ebeveynlerin İslâm'ın kendileri için tanımladığı hak ve yükümlülüklere uygun yaşamasıyla mümkün olacağı yönünde bir kanaat hakim olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the issues concerning the establishment and protection of the family as discussed in the journals Sebîlürreşâd and its former name Sırât-ı Müstakîm, within the context of the social developments and legal innovations of the period. The articles in these journals were analyzed using document analysis, a qualitative research method. The study examines the issues of legal capacity for marriage, its execution, validity, the number of spouses in marriage, dowry, and the protection of the family as discussed in the journal articles. The rights and responsibilities of spouses are also included in the study. It has been determined that the Westernization ideas of the period (1908-1925), the new legal regulations in the field of family law, and the consequences of the wars shaped the discussions in the articles. During this period, there was a prevailing belief that a strong family structure was possible only if the family was established in accordance with the norms of Islamic law, kept away from harmful ideas and behaviors, and if parents lived in accordance with the rights and obligations defined for them by Islam.