GPR6 ters agonisti CVN424'ün farelerde uzaysal bellek üzerine etkisi
The effect of the GPR6 inverse agonist CVN424 on spatial memory in mice
- Tez No: 1003191
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN HAKAN KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Bilim Dalı
Özet
GPR6 reseptörü hipokampüste yüksek oranda eksprese edilir ve bu bölge bellek süreçlerinde önemli rol üstlendiğinden, bahse konu reseptörün bellek işlevlerinde bir rolü olup olmayacağının test edilmesi önemli bir araştırma konusu olarak durmaktadır. Bu amaçla GPR6 reseptörünün güçlü ve selektif bir ters agonisti olan ve Parkinson hastalığı modellerinde etkili olduğu saptanan ve insanlarda klinik deneme aşamasına geçen, CVN424 olarak adlandırılan molekülün uzaysal bellek üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The GPR6 receptor is highly expressed in the hippocampus, and since this region plays an important role in memory processes, testing whether this receptor has a role in memory functions remains an important research topic. To this purpose, the effect of a molecule called CVN424, which is a potent and selective inverse agonist of the GPR6 receptor, has been investigated on spatial memory. CVN424 has been found to be effective in models of Parkinson's disease and has entered the clinical trial phase in humans.