Ankilozan spondilit hastalarında global postural reedukasyon ve radar tedavisinin hastalık aktivitesi, spinal mobilite,yaşam kalitesi ve depresyon üzerine olan etkisi
The effect of global postural reeducation (GPR) and microwave (RADAR) therapy on pain, disease activity, mobility, quality of life and depression in patients with ankylosing spondylitis: a randomized controlled trial
  1. Tez No: 365861
  2. Yazar: ÜLKÜ DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu randomize kontrollu çalışmanın amacı; AS hastalarında konvansiyonel egzersizlere üstünlüğü literaturde gösterilmiş olan global postural reedukasyon (GPR) programı ve radar (mikrodalga) tedavisinin ağrı, hastalık aktivitesi, fonksiyonel durum, spinal mobilite ve depresyon üzerine olan etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Modifiye New York ve/veya ASAS aksiyel spondiloartropati kriterlerini karşılayan 77 AS tanılı hasta çalışmaya alındı. Hastalar önceden belirlenen randomizasyon şemasına göre 3 gruba ayrıldı.1.gruba hastanede supevizör eşliğinde 5-6 kişilik grup seansları şeklinde 3 hafta boyunca haftada 5 gün, günde 45-60 dakika süren GPR programı verildi. 2.gruba aynı egzersiz programı aynı sürede verilirken, ek olarak egzersiz öncesi lomber paraspinal kaslar üzerine günde 20 dakika radar tedavisi uygulandı. 3 haftanın sonunda 2 gruba da aynı egzersizler ev programı şeklinde verildi.3.grup ise sadece medikal tedavi alan kontrol grubu hastalardı. Tüm hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası 3.hafta, 3.ay ve 6.ayda değerlendirildi. Değerlendirme parametreleri olarak; Bath anklilozan spondilit metroloji indeksi (BASMI), Bath ankilozan spondilit hastalık aktivitesi (BASDAI) ve fonksiyonel indeksi (BASFI), görsel analog skala (VAS gündüz ve gece), Beck depresyon ölçeği, ankilozan spondilite özgü yaşam kalitesi indeksi (ASQOL) ve kısa form-36 (SF-36) kullanıldı. Bulgular: Hastaların demografik özellikleri kıyaslandığında, gruplar arası anlamlı fark bulunmadı. Grup içi değerlendirmede; egzersiz grubunda tedavi öncesine göre tedavi sonrası 6.ayda SF-36 emosyonel rol alt başlığı hariç tüm değerlendirme parametrelerinde istatistiksel anlamlı fark olduğu gözlendi. Egzersiz+radar alan grupta ise tedavi öncesine göre tedavi sonrası 6.ayda tüm parametrelerde olumlu yönde gelişme olduğu saptandı. Kontrol grubunda da ise tedavi öncesine göre tedavi sonrası 6.ayda servikal rotasyon, göğüs ekspansiyonu, BASDAI ve beck depresyon skorları dışındaki parametrelerde istatistiksel anlamlı fark olmadığı gözlendi. Bu parametrelerdeki gelişme istatistiksel olarak anlamlı olsa da, klinik anlamlılığa ulaşmadığı gözlendi. Gruplar arası karşılaştırmada; tedavi öncesine göre tedavi sonrası 6.ayda tüm parametrelerde istatistiksel anlamlı fark saptandı (SF-36'nın emosyonel rol alt başlığı hariç). Bu farkın tüm dönemlerde egzersiz ve egzersiz+radar alan gruplardaki gelişmelerin kontrol grubuna göre daha fazla olmasından kaynaklandığı görüldü. Egzersiz ve egzersiz+radar alan gruplar karşılaştırıldığında ise, 3.hafta oksiput-duvar mesafesi, 3.ay intermalleolar mesafe ve 3.ay ile 6.ayda bakılan fiziksel fonksiyon alt başlık skorunda istatistiksel anlamlı fark saptandı. Bu parametrelerdeki gelişmenin egzersiz+radar alan gruba göre egzersiz grubunda daha fazla olduğu gözlendi. Sonuç: AS hastalarında verilen GPR yönteminin hastalık aktivitesi, spinal mobilite, fonksiyonellik, yaşam kalitesi ve depresyon üzerine olumlu etkisi olduğu görüldü. Ancak bu çalışmada egzersiz öncesi ısıtıcı etkisinden yaralanılmak üzere verilen radar tedavisinin bu gelişmelere ek katkı sağlamadığı gözlendi. Radar gibi fizik tedavi modalitelerinin AS hastalarında etkinliğini gösterebilmek için daha fazla hastanın katılımı ile yapılacak daha geniş kapsamlı çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this clinical trial was to evalute the effects of microwave therapy which is a physical modality and global postural reeducation program(GPR) in patients with anklyosing spondylitis (AS) on pain, quality of life, functional and mobility outcomes. Method: Seventy-seven patients diagnosed with AS according to the modified criteria of New york and/or ASAS were allocated to three groups using a random numbers table. Patients' medical therapies were not changed during the study. The first group was treated with global postural reeducation (GPR) method in which the shortened muscle chains are strecthed and strenghtened. In additon to GPR, the second group was treated with microwave therapy to heat lumbar paraspinal muscles. The third group which was the control group received only medical therapy. The study lasted 6 months. During this period, patients in the first and second groups received group sessions for three weeks. Each session was managed by an experienced physiotherapist and lasted for an hour. All patients were evaluted at the entry to the study, on the third week, third and six month visits by an assessor blinded to the intervention. The assesment parameters were: BASMI, BASDAI, BASFI, SF-36, ASQoL, Beck depression questionaire and VAS (for pain intensity-day and night). Results: Between the groups there was no difference in demographic data. In the intragroup comparison (pre-post scores), the improvement in all outcome measures was statistically significant in GPR group (except emotional role subscale of SF-36 on sixth month). GPR plus microwave group showed stastitical improvement in all outcome measures at the third week (except VAS and emotional role subgroup of SF-36). Development in this group carried on to third and six months (except VAS). In the control group, the improvement in degree of servical rotation, chest expansion, BASDAI, Beck depression score were stastistically significant at the six month follow-up. Although this outcomes also reached a significant level in control group, they did not show clinical improvement. In intergroup comparisons, there was a statistically significant difference between groups in all outcome measures at the six month follow-up (except emotional role subscale of SF-36). First and second groups which were based on GPR showed a greater improvement than the control group in BASMI, BASFI, BASDAI as well as beck depression and SF-36 scores.Compared to the GPR plus microwave group, occiput-wall distance values at third week were significantly higher in GPR group. Similarly,on the third month visit, intermalleolar distance and phsycial function subgroup of SF-36 showed a greater improvement in GPR group compared to GPR plus microwave group. Conclusions: Our study shows that GPR method has a beneficial effect on spinal mobility, disease activity, quality of life and depression in patients with AS. In our study, it seems that using a pysical modality such as microwave therapy before exercise may not have any additional benefit however this notion requires further research.