Development and characterization of fibers with antioxidant properties obtained by centrifugal force
Santrifüj kuvvetiyle elde edilen antioksidan özelliklere sahip liflerin geliştirilmesi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 1003217
  2. Yazar: ZÜLAL SILA BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET GÜLÜM ŞÜMNÜ, DOÇ. DR. NALAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Santrifüjlü eğirme, özellikle doğal antioksidanlarla entegre edildiğinde, aktif gıda ambalajında önemli potansiyele sahip lifler üretmek için umut vadeden bir yöntem sunmaktadır. Bu çalışma, gıda muhafazasında antioksidan özelliklerini artırmak amacıyla, karalahana özütü ile yüklenmiş jelatin bazlı (KE) veya keten tohumu gamı bazlı (PGKE) liflerin üretimini araştırmaktadır. Çözelti akış hızı (15 ve 20 mL/saat), jelatin konsantrasyonu (%20, %25) veya keten tohumu gamı konsantrasyonu (0.5%) ve karalahana özütü konsantrasyonu (%1, %3, %5) gibi çeşitli faktörler, toplam fenolik içerik (TPC), antioksidan aktivite (AOA) ve lif çapı üzerindeki etkilerini değerlendirmek için seçilmiştir. %25 jelatin, %5 KE ve 15 mL/saat akış hızından oluşan optimum lif formülasyonu, en küçük lif çapıyla birlikte en yüksek TPC ve AOA değerlerini göstermiştir. Farklı seviyelerde (%0, %1, %3 ve %5) karalahana özütü içeren jelatin bazlı veya keten tohumu gamı bazlı aktif lifler, morfoloji, su buharı geçirgenliği, toplam fenolik içerik, antioksidan aktivite, kapsülleme verimliliği, FTIR spektrumları, termal özellikler ve lipid oksidasyon analizi açısından incelenmiştir. Özellikle, karalahana özütünün eklenmesi liflerin antioksidan performansını önemli ölçüde artırmıştır. Spesifik olarak, %5 karalahana özütü eklenmiş jelatin bazlı lifler, TOTOX değerlerinde %11,03'lük bir azalma gösterirken, %5 karalahana özütü eklenmiş keten tohumu gamı bazlı lifler kontrol grubuna kıyasla TOTOX değerlerinde %23,86'lık bir azalma göstermiştir. Bu sonuçlar, antioksidanlar açısından zengin olan karalahana özütünün oksidasyonu etkili bir şekilde yavaşlatabileceğini ve böylece gıda ürünlerinin raf ömrünü uzatabileceğini göstermektedir. Genel olarak, karalahana özütü ile yüklenmiş jelatin bazlı ve keten tohumu gamı bazlı santrifüj lifler, aktif gıda ambalajı için sürdürülebilir ve umut vadeden bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Centrifugal spinning offers a promising method for producing fibers with significant potential in active food packaging, especially when integrated with natural antioxidants. This study investigates the fabrication of gelatin-based (KE) or flaxseed gum-based (PGKE) fibers loaded with kale extract to enhance their antioxidant properties for food preservation. Various factors, such as solution flow rate (15, and 20 mL/h), gelatin concentration (20%, 25%) or flaxseed gum concentration (0.5%), and kale extract concentration (1%, 3%, 5%), were selected to assess their impact on the total phenolic content (TPC), antioxidant activity (AOA), and diameter of fibers. The optimum fiber formulation, consisting of 25% gelatin, 5% KE, and a 15 mL/h flow rate, demonstrated the highest TPC and AOA, with the smallest fiber diameter. Gelatin-based or flaxseed gum-based active fibers incorporating kale extract at different concentrations (0%, 1%, 3%, and 5%) were subjected to analyses of morphology, water vapor permeability, total phenolic content, antioxidant activity, encapsulation efficiency, FTIR spectra, thermal properties and lipid oxidation analysis. Notably, incorporating kale extract significantly enhanced the antioxidant performance of the fibers. Specifically, 5% kale extract added gelatin based fibers showed an 11.03% reduction in TOTOX values, meanwhile 5% kale extract added flaxseed gum-based fibers showed a 23.86% reduction in TOTOX values compared to the control. These results suggest that kale extract, rich in antioxidants, can effectively slow down oxidation, thus extending the shelf life of food products. Overall, gelatin-based and flaxseed gum-based centrifugal fibers loaded with kale extract offer a sustainable and promising solution for active food packaging.