Betonarme yüksek bi̇naların sönümleyi̇ci̇ si̇stemler kullanılarak yakın ve uzak fay etki̇si̇ altındaki̇ deprem davranışının i̇ncelenmesi̇
Investigation of the seismic behavior of reinforced concrete high-rise buildings under near-fault and far-fault earthquake effects using damping systems
- Tez No: 1003254
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yakın ve uzak fay kaynaklı yer hareketlerinin yüksek katlı betonarme binaların sismik performansı üzerindeki farklı etkilerini değerlendirmeyi ve bu bağlamda ek sönümleme sistemlerinin etkinliğini analiz etmeyi hedefliyor. Çalışma kapsamında, ETABS yazılımı kullanılarak üç boyutlu bir yüksek katlı yapı modeli oluşturuldu ve bu model üzerinde doğrusal olmayan zaman tanım alanında analizler yapıldı. Bu analizlerde, aktif faylara yakın ve uzak mesafelerde kaydedilen yer hareketlerinden seçilen ivme kayıtları kullanıldı. Ardından, viskoz akışkan sönümleyiciler ve burkulması önlenmiş çapraz elemanlar gibi ek sönümleme sistemleri yapıya entegre edildi ve bu sistemlerin tasarım ve kalibrasyonları ilgili teknik esaslar ve teorik bağıntılar çerçevesinde gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlar, doğrudan yönlenme etkisi ve kalıcı yer değiştirmeler gibi karakteristiklere sahip yakın fay yer hareketlerinin, uzak fay yer hareketlerine kıyasla yapılar üzerinde daha ciddi dinamik etkiler yarattığını göstermektedir. Bu nedenle, yüksek katlı binalarda bu tür etkilerin azaltılması için gelişmiş sönümleme tekniklerinin uygulanması gerekmektedir. Yapılan analizler, ek sönümleme sistemlerinin yapısal tepkileri belirgin şekilde azalttığını ve yapı performans göstergelerinde iyileşmeler sağladığını ortaya koymaktadır. Bu çalışma, deprem tasarımında yer hareketinin kaynağına bağlı özelliklerin dikkate alınmasının önemini vurgulamakta ve özellikle aktif faylara yakın bölgelerde bulunan yüksek katlı betonarme binalarda, ek sönümleme sistemlerinin etkinliğini ön plana çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the differing impacts of near-fault and far-fault ground motions on the seismic performance of high-rise reinforced concrete buildings and to analyze the effectiveness of supplementary damping systems in this context. Within the scope of the study, a three-dimensional high-rise building model was created using ETABS software, and nonlinear time history analyses were conducted on this model. The analyses employed selected acceleration records from ground motions recorded at locations near active faults as well as from distant sites. Subsequently, supplementary damping systems such as viscous fluid dampers and buckling-restrained braces (BÖÇs) were integrated into the structure, and their design and calibration were carried out according to relevant technical principles and theoretical relations. The results obtained indicate that near-fault ground motions characterized by directivity effects and fling-step phenomena produce more severe dynamic impacts on structures compared to far-fault ground motions. Therefore, advanced damping techniques need to be implemented to mitigate these effects in high-rise buildings. The analyses demonstrate that supplementary damping systems significantly reduce structural responses and improve building performance indicators. This study highlights the importance of considering the source-dependent characteristics of ground motions in seismic design and emphasizes the effectiveness of supplementary damping systems, especially for high-rise reinforced concrete buildings located near active faults.