Makine öğrenimi ile fiyat konut tahmini: istanbul örneği
Housing price prediction with machine learning: the case of İstanbul
  1. Tez No: 1003253
  2. Yazar: ÖMER GÖKBERK ERBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, konut fiyat tahmini için popüler ve başarılı tahmin sonuçları veren çeşitli makine öğrenmesi modelleri karşılaştırılarak alternatif yaklaşımlar incelenmiştir. Çalışmanın amacı, farklı regresyon algoritmalarını birleştirerek Stacking Regressor modelini oluşturmaktır. Bu hibrit model, alt modellerin güçlü yönlerini meta-model aracılığıyla birleştirerek tahmin doğruluğunu artırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, konut fiyat tahmini için CatBoost, XGBoost, Random Forest, Extra Trees, Hist Gradient Boosting ve Gradient Boosting gibi popüler makine öğrenme algoritmalarının performansları çeşitli hata metriklerine göre değerlendirilmiştir. Ayrıca, özellik mühendisliği ve parametre optimizasyonu adımlarıyla yapılan iyileştirmelerle, modellerin performansı artırılmış ve özellikle Random Forest ve Extra Trees'de anlamlı iyileşmeler gözlemlenmiştir. Çalışmanın bir diğer önemli aşaması, farklı regresyon algoritmalarını birleştirerek oluşturulan Stacking Regressor modelidir. Elde edilen bulgular, CatBoost'un en düşük hata değerlerine sahip model olduğunu göstermektedir. Diğer algoritmalar arasında, Random Forest ve XGBoost, CatBoost'a yakın sonuçlar verirken, Gradient Boosting daha yüksek hata değerleriyle dikkat çekmiştir. Hibrit modelin tüm bireysel algoritmalarla karşılaştırıldığında üstün bir performans sergilediğini göstermiştir. Bu bulgular, makine öğrenmesi modellerinin birleştirilmesinin karmaşık veri setlerinde daha iyi sonuçlar elde edilmesine olanak sağladığını ve model genel doğruluğunu artırdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores alternative methodologies by comparing popular and effective machine learning models for housing price prediction. The primary objective is to develop a hybrid Stacking Regressor model that combines multiple regression algorithms to leverage their individual strengths through a meta-model, thereby enhancing prediction accuracy.The performanc e of widely used machine learning algorithms, including CatBoost, XGBoost, Random Forest, Extra Trees, Hist Gradient Boosting, and Gradient Boosting, was evaluated using various error metrics for housing price prediction. Feature engineering and parameter optimization were applied to improve model performance, resulting in significant enhancements, particularly for Random Forest and Extra Trees. Furthermore, a Stacking Regressor model was constructed by integrating multiple regression algorithms to capitalize on their collective predictive capabilities. The results indicate that CatBoost achieved the lowest error rates among the evaluated models. Random Forest and XGBoost also performed comparably well, whereas Gradient Boosting exhibited higher error rates. The hybrid Stacking Regressor model outperformed all individual algorithms, demonstrating superior predictive accuracy. These findings underscore the potential of integrating machine learning models to address complex datasets and improve overall model performance.