Biyojenik gümüş katkılı kompozit sentezi, karakterizasyonu ve adsorpsiyon uygulamaları
Synthesis, characterization, and adsorption applications of biogenic silver-doped composites
- Tez No: 1003266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, tekstil ve dokuma endüstrisinde kumaşların ve ipliklerin boyanmasında kullanılan ve çevre için tehdit oluşturan Acid Red 1 (AR1), Reaktive Orange (RO16), Reactive Blue (RB4) boyar madde kirliliklerin adsorpsiyon tekniği kullanılarak giderim araştırmaları incelenmiştir. Adsorbent olarak PEKAg gümüş nanokompoziti Pleurotus Eryngii sulu ektraktı ve kitosan kullanılarak hazırlanmıştır. Hazırlanan PEKAg nanokompozit malzemesinin karakterizasyonlarını aydınlatmada FTIR, SEM, XRD, Zeta-potansiyel ve TGA yöntemleri kullanılmıştır. Adsorpsiyon deneyleri için üç farklı sıcaklık (T=25 OC,35 OC,45 OC) ve üç farklı boyar madde derişimi (C=50 mg/L, 100 mg/L, 200 mg/L) kullanılmıştır. Adsorpsiyon verileri Yalancı-birinci-mertebe ve Yalancı-ikinci-mertebe kinetik modellerinde üç farklı sıcaklıkta (T=25 OC, 35 OC, 45 OC) değerlendirilmiş olup her üç boyanın PEKAg nanokompoziti üzerine adsorpsiyonun Yalancı-ikinci-mertebe kinetik modeline uygun olduğu tespit edilmiştir. Adsorpsiyon dengeye ulaşma süresi AR1 için 120 dak., RO16 ve RB4 boyaları için ise 90 dak. olarak belirlenmiştir. En yüksek adsorpsiyon kapasitesi sırasıyla, AR1 için 338 mgg, RO16 için 778 mg/g, RB4 için ise 767 mgg olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the removal of Acid Red 1 (AR1), Reactive Orange (RO16), and Reactive Blue (RB4) dyes, which are used in the dyeing of fabrics and yarns in the textile and weaving industry and pose a threat to the environment, using adsorption techniques. PEKAg silver nanocomposite was prepared as an adsorbent using aqueous extract of Pleurotus Eryngii and chitosan. FTIR, SEM, XRD, Zeta-potential, and TGA methods were used to characterize the prepared PEKAg nanocomposite material. Three different temperatures (T=25°C, 35°C, 45°C) and three different dye concentrations (C=50 mg/L, 100 mg/L, 200 mg/L) were used for adsorption experiments. Adsorption data were evaluated in pseudo-first-order and pseudo-second-order kinetic models at three different temperatures (T=25°C, 35°C, 45°C), and it was determined that the adsorption of all three dyes onto the PEKAg nanocomposite followed the pseudo-second-order kinetic model. The adsorption equilibrium time was determined to be 120 minutes for AR1, and 90 minutes for RO16 and RB4 dyes. The highest adsorption capacities were determined to be 338 mg/g for AR1, 778 mg/g for RO16, and 767 mg/g for RB4, respectively.