Denizli'de 2020-2025 yılları arasında gerçekleşen motosiklet ve bisiklet kazalarının değerlendirilmesi
Evaluation of motorcycle and bicycle accidents occurring in Denizli between the years 2020-2025
- Tez No: 1003297
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
Özet
Motosiklet, bisiklet, elektrikli bisiklet ve ATV kazaları, özellikle genç nüfusta önemli morbidite ve mortalite nedenleri arasında yer almakta olup, adli tıp uygulamalarında sık karşılaşılan travma olgularını oluşturmaktadır. Bu kazalar sonucunda meydana gelen yaralanmaların özelliklerinin ve adli boyutunun değerlendirilmesi hem tıbbi hem de hukuki açıdan önem taşımaktadır. Çalışmamızda, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'nda 01.01.2020–31.03.2025 tarihleri arasında motosiklet, bisiklet, elektrikli bisiklet ve ATV kazaları sonrası düzenlenen adli raporlar retrospektif olarak incelenmiştir. Toplam 949 olgu değerlendirilmiş; olguların yaş, cinsiyet, araç türü, araçtaki konumu, kaza şekli, mevsim, koruyucu ekipman kullanımı, alkol düzeyi, yaralanma lokalizasyonu, kırık sayısı ve kırık ağırlık puanları gibi değişkenleri kaydedilmiştir. Yaralanmaların adli tıbbi nitelendirilmesinde“Türk Ceza Kanunu'nda Tanımlanan Yaralama Suçlarının Adli Tıp Açısından Değerlendirilmesi Rehberi”esas alınmış, veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Olguların %90.2'sinin erkek olduğu ve yaş ortalamasının 28.89±14.05 yıl olduğu saptanmıştır. En sık kazaya karışan araç tipinin motosiklet (%90.9) olduğu ve olguların %90.6'sının sürücü konumunda bulunduğu belirlenmiştir. Kazaların en sık yaz mevsiminde (%34.7) ve gündüz saatlerinde (%54) meydana geldiği görülmüştür. Yıllara göre kaza sayısında belirgin artış olduğu, özellikle 2023 ve 2024 yıllarında en yüksek oranlara ulaşıldığı saptanmış; bu artışın motosiklet kullanımının özellikle kuryelik gibi iş kollarında yaygınlaşması ile ilişkili olabileceği değerlendirilmiştir. Yaralanmaların en sık alt ekstremitelerde görüldüğü (sağ alt ekstremite %28.6) ve olguların %39.9'unda birden fazla vücut bölgesinin etkilendiği belirlenmiştir. Koruyucu ekipman kullanan olgularda baş-boyun yaralanması oranının anlamlı derecede düşük olduğu saptanmıştır (p=0.0001). Etanol varlığı olguların %2.7'sinde tespit edilmiştir. Sonuç olarak, motosiklet ve bisiklet kazalarının özellikle genç erişkin erkeklerde yoğunlaştığı ve başta alt ekstremite olmak üzere çeşitli travmatik lezyonlara yol açtığı görülmektedir. Kask ve diğer koruyucu ekipmanların yaralanma şiddetini azaltmada belirgin etkinliği bulunmakta olup, kullanım oranlarının artırılmasına yönelik önleyici stratejilerin geliştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, yıllar içinde artış gösteren kaza sayıları, motosiklet kullanımının özellikle kurye ve benzeri meslek gruplarında yaygınlaşması ile ilişkili olabileceğini düşündürmekte ve bu alanda koruyucu politika ve düzenlemelerin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Motorcycle, bicycle, electric bicycle, and all-terrain vehicle (ATV) accidents constitute significant causes of morbidity and mortality, particularly among young individuals, and represent frequently encountered trauma cases in forensic medicine practice. Evaluation of the characteristics and forensic aspects of injuries resulting from these accidents is important from both medical and legal perspectives. In this study, forensic reports prepared following motorcycle, bicycle, electric bicycle, and ATV accidents between January 1, 2020 and March 31, 2025 at the Department of Forensic Medicine, Pamukkale University Faculty of Medicine were retrospectively reviewed. A total of 949 cases were evaluated. Variables including age, sex, type of vehicle, position in the vehicle, mechanism of accident, season, use of protective equipment, blood alcohol level, injury localization, number of fractures, and fracture severity scores were recorded. Forensic medical classification of injuries was performed in accordance with the“Guideline for the Forensic Medical Evaluation of Injury Crimes Defined in the Turkish Penal Code.”Data were analyzed using SPSS version 25.0. Of the cases, 90.2% were male, and the mean age was 28.89±14.05 years. Motorcycles were the most frequently involved vehicle type (90.9%), and 90.6% of the cases were drivers. Accidents occurred most commonly during the summer season (34.7%) and daytime hours (54%). A marked increase in the number of accidents was observed over the years, with the highest rates recorded in 2023 and 2024. This increase may be associated with the growing prevalence of motorcycle use in occupations such as courier services. Injuries were most frequently localized to the lower extremities (right lower extremity 28.6%), and 39.9% of the cases involved multiple body regions. The rate of head and neck injuries was significantly lower among individuals using protective equipment (p=0.0001). Ethanol positivity was detected in 2.7% of the cases. In conclusion, motorcycle and bicycle accidents predominantly affect young adult males and result in various traumatic lesions, particularly involving the lower extremities. The effectiveness of helmets and other protective equipment in reducing injury severity is evident, highlighting the need to increase usage rates through preventive strategies. Furthermore, the rising number of accidents over recent years suggests a potential association with the widespread use of motorcycles in courier and similar occupations, emphasizing the importance of developing preventive policies and regulatory measures in this area.