Şair İbrahim Tukan ve 20. yüzyıl Arap edebiyatındaki edebi konumu
The poet Ibrahim Touqan and his literary position in 20th-century Arabic literature
- Tez No: 1003372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KÖKLÜDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Filistinli şair İbrahim Tukan'ın yaşam öyküsü, toplumsal ve kültürel alandaki etkileri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmada, ilk olarak Filistin'deki siyasi yaşam değerlendirilerek, Filistin'in sömürgeci güçler ile Siyonist rejim tarafından ele geçirilme süreci ve dönemin politik atmosferiyle ilgili kaynaklar incelenmiştir. Akabinde çalışmada Tukan'ın Filistin'deki eğitim hayatı, bu süreçte yaşadığı zorluklar, çalışma hayatı, öğretmenlik yaptığı yıllar, gazetecilik kariyeri ve çeşitli mesleki tecrübelerinin onun özgün poetikasını ne şekilde olgunlaştırdığı araştırılmıştır. Son olarak, İbrahim Tukan'ın mücadeleyle geçen ömrünün son demleri, hastalığı ve çalışmanın maksadı olan, erken vefatının ardından bırakmış olduğu zengin edebi mirası tartışılmıştır. Netice itibariyle çalışma boyunca birçok konuya değinilerek İbrahim Tukan'ın direnişle özdeşleşen çok katmanlı kişiliği ve Filistin kültürüne sunduğu katkılar edebi açıdan ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study offers a comprehensive analysis of the life story, social, and cultural impacts of the Palestinian poet Ibrahim Touqan. Initially, the research evaluates the political landscape of Palestine during his lifetime, examining the process of the country's takeover by colonial powers and the Zionist regime, along with the relevant sources detailing the political atmosphere of that era. Subsequently, the study investigates Touqan's educational journey in Palestine, the challenges he faced during this period, his professional life, his years as a teacher, his career in journalism, and how these diverse professional experiences matured his unique poetics. Finally, the study discusses the last moments of Ibrahim Touqan's life—marked by struggle and illness—and, critically, the rich literary legacy he left behind following his untimely death, which is the core focus of this work. Consequently, through the discussion of various topics throughout the research, an attempt has been made to illuminate Touqan's multifaceted personality, which became synonymous with the resistance movement, and to highlight his significant literary contributions to Palestinian culture.