Exploring online intercultural negotiation among English language learners with study abroad experience: A digital ethnographic case study
Yurtdışı eğitim deneyimi olan İngilizce öğrenenler arasında çevrimiçi kültürlerarası müzakerelerin incelenmesi: Dijital etnografik bir vaka çalışması
  1. Tez No: 1003373
  2. Yazar: CEYHUN ÖZKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CENDEL KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, 2023–2024 döneminde bir yarıyıllık Erasmus yurt dışı öğrenimi tamamlayan Türk İngilizce öğrenenlerinin dijital öz-temsil yoluyla kimliği nasıl kurduklarını, icra ettiklerini ve bu kimlik üzerine nasıl düşündüklerini incelemektedir. Amaçlı örnekleme ile yürütülen dijital etnografi kapsamında, beş lisans düzeyindeki Türk İngilizce öğrenenleri, geri dönüş döneminde izlenmiştir. Veriler; sosyal medya gönderileri ve hikâyeleri, derinlemesine görüşmeler ve alan notlarından oluşmuştur. Yapılan analizler; kimlik, yatırım, tahayyül edilen topluluklar ve kültürlerarası gelişim kavramlarının öncülüğünde açık kodlama ve tematik analizi birleştirmiştir. Bulgular, sosyal medyanın eşzamanlı olarak hem eylemlilik alanı hem de bir kısıt alanı olarak işlediğini göstermektedir. Katılımcılar hareketli, kozmopolit benlikler kurgulamış, kültürlerarası bağlarını sürdürmüş ve İngilizceyi geleceğe dönük sembolik ve maddi bir sermaye olarak kullanmıştır. Bununla birlikte, platformların görünürlük ve öz-markalaşma anlayışları, gidilen ülke bağlamlarında karşılaşılan kalıp yargılar ve ayrıca eşit olmayan kurumsal destek (ör. vizeler ve prosedürler) nelerin söylenebileceğini, gösterilebileceğini ve öğrenilebileceğini sınırlamıştır. Yurtdışı eğitim deneyimi aynı zamanda beceriler, rekabetçilik ve istihdam edilebilirliğe ilişkin neoliberal söylemlerle çerçevelenmiş; ancak ayrılma öncesi, sojourn süreci ve geri dönüş aşamalarına yayılan eşitsizlik, aidiyet ve etik temsil üzerine eleştirel düşünüm anları da ortaya çıkmıştır. Mevcut çalışma, kısa süreli hareketlilik sonrasında çevrimiçi kültürlerarası kimlik çalışmasına dair ampirik temelli bir açıklama sunar. Ayrıca, hareketliliğin aşamalarına yayılan kademeli görevlerle eleştirel kültürlerarası pedagoji ve dijital okuryazarlıkların yükseköğretime entegrasyonunu önerilmekte ve daha adil ve dönüştürücü SA çıktıları için yapısal engelleri azaltacak politikalara çağrıda bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation examines how Turkish English language learners (ELLs) who completed a one-semester Erasmus study-abroad (SA) (2023–2024) construct, perform, and reflect on identity through digital self-representation. Using digital ethnography with purposive sampling, five undergraduate ELLs were followed during the re-entry period. Data were drawn from social media posts and Stories, in-depth interviews, and fieldnotes. Analysis combined open coding and thematic analysis, informed by concepts of identity, investment, imagined communities, and intercultural development. Findings show that social media functioned simultaneously both as a space of agency and constraint. Participants curated mobile, cosmopolitan selves, sustained intercultural ties, and leveraged English as symbolic and material capital oriented to future trajectories. At the same time, platform logics of visibility and self-branding, stereotypes encountered in host contexts, and uneven institutional support (e.g., visas and procedures) limited what could be said, shown, and learned. The SA experience was also framed through neoliberal discourses of skills, competitiveness, and employability, yet moments of critical reflection on inequality, belonging, and ethical representation emerged across the pre-departure, in-sojourn, and re-entry phases. The study contributes an empirically grounded account of online intercultural identity work after short-term mobility. It recommends integrating critical intercultural pedagogy and digital literacies into tertiary education, with scaffolded tasks across mobility stages, and calls for policies that reduce structural barriers to ensure more equitable and transformative SA outcomes.