Çocuklarda dans eğitiminin çeşitli fiziksel ve sosyal beceriler üzerine etkisi
Effects of dance education on children's physical and social skills
- Tez No: 1003413
- Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÖZBAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırmada dans eğitiminin 8-9 yaş arası ilkokul çocuklarının denge, koordinasyon, çeviklik gibi fiziksel becerileri ile sosyal becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu araştırmada, ön test, ara test ve son test ölçümlerini içeren, kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Uygulama öncesinde dans eğitimi ve kontrol grupları olarak ayrılan çocukların dinamik ve statik denge, çeviklik, koordinasyon ve sosyal beceri değerleri, dinamik ve statik denge testleri, Illinois testi, Wall Catch koordinasyon testi ve Sosyal Beceri Ölçeği ile ölçülmüştür. Ön test aşamasının ardından, özel olarak yapılandırılan Cha-Cha-Cha dans eğitim programı uygulanmıştır. Toplamda 12 hafta süren, haftada 2 gün ve ders başına 40 dakika olarak planlanan eğitim sürecinin 6. haftasında (ara test) ve bitiminde (son test) ölçümler tekrarlanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edilerek yorumlanmıştır. Bulgular: Yapılan analizler sonucunda 12 haftalık dans eğitim programı uygulanan çocukların statik ve dinamik denge, koordinasyon becerilerinde dans grubu lehine anlamlı fark tespit edilirken (p<0,05), çeviklik becerisinde iki grup arasında anlamlı farka rastlanamamıştır (p>0,05). Sosyal becerilerde ise istatistiksel olarak anlamlı fark (p>0,05), bulunmamasına rağmen dans eğitim grubunun, kontrol grubuna göre sosyal becerilerini koruduğu belirlenmiştir. Sonuç: Çocukların fiziksel aktivite katılım düzeylerini artırmayı amaçlayan programlar planlanırken, bu programların oluşturabileceği fiziksel ve sosyal kazanımlar dikkate alınarak eğlenceli bir aktivite seçeneği olan dans eğitimleri dâhil edilmelidir. Özellikle, koordinasyon ve denge becerilerinin spor branşlarının temelini oluşturması sebebiyle, antrenman programlarında dans eğitimlerine yer verilmesinin faydalı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: This study aims to investigate how dance training affects physical skills, such as balance, coordination, and agility, as well as social skills, among primary school children aged 8-9. Material and Methods: This study used an experimental design with a pre-test, mid-test, and post-test control group. Before the intervention, participants' dynamic and static balance, agility, coordination, and social skills were assessed using dynamic and static balance tests, the Illinois Agility Test, the Wall Catch Coordination Test, and the Social Skills Questionnaire. Following the pre-test phase, a specially structured Cha-Cha-Cha dance training program was implemented for the experimental group. The intervention lasted for 12 weeks, with sessions conducted twice a week for 40 minutes each. Measurements were repeated at the 6th week (mid-test) and at the conclusion of the program (post-test). The data obtained were analyzed and interpreted using appropriate statistical methods. Results: As a result of the analyses, a significant difference was identified in favor of the dance group regarding static and dynamic balance as well as coordination skills following the 12-week dance training program (p<0,05); however, no significant difference was found between the two groups in terms of agility skills (p>0,05). Regarding social skills, although no statistically significant difference was observed (p>0,05), it was determined that the dance training group maintained their social skill levels compared to the control group. Conclusion: When planning programs aimed at increasing children's physical activity, dance training should be incorporated as an enjoyable activity option, considering the physical and social benefits it provides. In particular, since coordination and balance form the foundation of many sports, including dance training in athletic development programs could be highly beneficial.