Ovariektomi yapılmış ve yüksek yağlı diyetle beslenen sıçanlarda duygudurum değişikliği ve bilişsel fonksiyonlar üzerine 2,4-dinitrofenolün etkileri
Effects of 2,4-dinitrophenol administration on mood and cognitive functions in ovariectomized rats fed a high-fat diet
  1. Tez No: 1003435
  2. Yazar: GÖKÇEN PAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ULUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada; menopoz, obezite, duygudurum ve bellek bozukluklarının karmaşık etkileşiminden yola çıkarak, ovariektomi (OVX) ve/veya yüksek yağlı diyetin (YYD) duygudurum, bellek, metabolizma, nörotrofik faktörler üzerine etkisini incelemek ve potansiyel bir terapötik ajan olarak mitokondriyal eşleşme bozucu 2,4-dinitrofenolün (DNP) etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Dişi Wistar Albino sıçanlar yedi gruba ayrıldı: Sham+Standart Diyet (SD), Sham+YYD, OvX+SD, OvX+YYD, OvX+YYD+Çözücü, OvX+YYD+DNP 1 mg/kg, OvX+YYD+DNP 5 mg/kg. OvX/Sham sonrası hayvanlar 8 hafta SD veya YYD ile beslendi. DNP sırasıyla 1 ve 5 mg/kg/gün, intraperitoneal 4 hafta uygulandı. Açık alan, yükseltilmiş artı labirenti, yeni nesne tanıma, sükroz tercih ve zorunlu yüzdürme testi kullanılarak sıçanların lokomotor aktivitesi, anksiyete benzeri davranışı, depresyon benzeri davranışı ve bellekleri değerlendirildi. Vücut ağırlığı değişimi, total kolesterol, HDL, retroperitoneal ve inguinal yağ yastıkçıkları, serum leptin, BDNF ve NGF düzeyleri ölçüldü. Yükseltilmiş artı labirenttte, Sham+YYD grubu sıçanların, Sham+SD ve OvX+SD'ye kıyasla açık kolda kalma süresi daha uzundu. DNP 5 mg/kg, çözücüye kıyasla açık kol süresini artırdı. Zorunlu yüzdürme testinde OvX+YYD grubu sıçanlar, Sham+SD ve Sham+YYD'ye kıyasla daha uzun süre hareketsiz kalırken; DNP 1 mg/kg, hareketsizlik süresini azalttı. OvX ve/veya YYD açık alan, yeni nesne tanıma ve sükroz tercih testinde değişiklik oluşturmadı. OVX+YYD retroperitoneal yağlanmayı belirgin artırdı. Açlık glukozu OVX uygulanmış gruplarda yükseldi. DNP adipoziteyi değiştirmezken, her iki dozda glukozu, düşük dozda ise HOMA-IR'ı düşürdü. BDNF, OVX+YYD grubunda anlamlı azaldı; DNP bu düzeyleri değiştirmedi. Düşük doz DNP, kilo alımı ve lipid profilini etkilemeksizin anksiyete ve depresyon benzeri davranışları iyileştirebilme potansiyeline sahip görünmektedir. Bu nörodavranışsal faydalar, DNP'nin menopozla ilişkili duygudurum bozuklukları için potansiyel terapötik etkilerine işaret ediyor olabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated how menopause, obesity, and mood disturbances interact by testing the effects of ovariectomy (OVX) and/or a high-fat diet (HFD) on affect, memory, metabolism, and neurotrophic factors, and by evaluating the mitochondrial uncoupler 2,4-dinitrophenol (DNP) as a candidate therapy. Female Wistar Albino rats were randomized to seven groups: Sham+standard diet (SD), Sham+HFD, OVX+SD, OVX+HFD, OVX+HFD+vehicle, OVX+HFD+DNP 1 mg/kg, and OVX+HFD+DNP 5 mg/kg. Following OVX or sham, animals received SD or HFD for eight weeks; DNP was administered intraperitoneally for four weeks. Open field, elevated plus maze, novel object recognition, sucrose preference, and forced swim tests were used to quantify locomotion, anxiety-like and depression-like behavior, and memory. Body-weight, total cholesterol, HDL, retroperitoneal and inguinal fat pads, serum leptin, BDNF, and NGF were measured; fasting glucose and HOMA-IR were evaluated. In the elevated plus maze, Sham+HFD spent more time in the open arm than Sham+SD and OVX+SD; DNP 5 mg/kg increased open-arm time versus vehicle. In the forced swim test, OVX+HFD exhibited greater immobility than Sham+SD and Sham+HFD, whereas DNP 1 mg/kg reduced immobility. OVX and/or HFD did not alter open-field activity, novel object recognition, or sucrose preference. OVX+HFD increased retroperitoneal adiposity and elevated fasting glucose in OVX groups. DNP did not change adiposity or lipid profile, lowered glucose at 1 and 5 mg/kg and reduced HOMA-IR at 1 mg/kg. BDNF decreased in OVX+HFD; DNP did not restore it. Overall, low-dose DNP ameliorated anxiety- and depression-like behaviors without affecting weight gain or lipids, suggesting therapeutic potential for menopause-related mood disorders.