Alt ve üst sosyo-ekonomik düzey ve cinsiyet açısından ergenlik dönemi problemlerinin karşılaştırılması
According to lower and uppor socio-economic level and sexvality comparing the problems of adolescence
- Tez No: 100345
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Psychology, Social Services, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bu araştırmada ergenlerin alt ve üst sosyo-ekonomik düzey ve cinsiyet değişkenine göre ergenlik dönemi problemlerini karşılaştırmalı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Araştırma Ankara'da alt sosyo-ekonomik düzey olarak belirlenen Mamak İlçesinde 3 lisenin, üst sosyo-ekonomik düzey olarak belirlenen Çankaya İlçesindeki 3 lisenin lise 1 ve lise 2. sınıf öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Araştırma kapsamında alt sosyo-ekonomik düzey olarak belirlenen Mamak İlçesinde 116 öğrenciye, üst sosyo-ekonomik düzey olarak belirlenen Çankaya İlçesindeki 268 öğrenciye, öğrencilerin bazı genel özelliklerinin tanımlanmaya çalışıldığı anket formu ile Öğrenci İhtiyaçları Tarama Listesi uygulanmıştır. Öğrenci İhtiyaçları Tarama Listesi beden ve sağlık gelişimi, sosyal ve boş zaman etkinlikleri, sosyal psikolojik ilişkiler, kişisel psikolojik ilişkiler, sevgi- cinsiyet-evlilik, ev-aile, ahlak-din, okul çalışmalarına uyum, gelecek-meslek-eğitim, öğrenim programı ve metot alanlarında ergenlerin problemlerini saptamaya yönelik bir ölçektir. Araştırmanın önemli bulgularından bazdan şunlardır: Görüşülen ergenlerin 201'i kız, 183*u erkektir. 214 lise 1. sınıf ergene, 170 lise 2. sınıf ergene ulaşılmıştır. Bu ergenlerden %78'i rehberlik ve psikolojik danışma servisine hiç başvurmamıştır. Bu servise başvuran ergenlerin en büyük başvuru nedeni okul ve derslerle ilgili sorunlardır. Rehberlik ve psikolojik danışma servislerine başvuran ergenlerin %62'si aldıkları hizmetten memnun kalmış, %38 ergen aldıkları hizmetten memnun kalmamıştır. Aldıkları hizmetten memnun kalmayan ergenlerin %40'a yakın bir kısmı rehberlik ve psikolojik danışma hizmeti yürüten görevlilerin öğrencilere karşı daha anlayışlı ve ilgili olmalarını önermişlerdir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the problems of adolescence are tried to be examined as comperative form, interms of the lower and upper socio-economic classes and variation of sexuality. The study is applied on te freshmen and juniors of 3 high schools in two different socio-economic classes; the first considered as the lower, in Mamak and the second in Çankaya considered as higher. The Mooney Problem Check List and the poll form, which is aimed to define some general characteristics of the students, are applied to 1 16 students in Mamak and 268 students in Çankaya. Indeed, The Mooney Problem Check List is such a criterion which, determines health and physical development; finances living condition, employment; social and recreational activities; courtship, sex, and marriage; social phychological relations; personal phychological relations; morals and religion; home and family; the future, vocational and educational; adjustment to school work; curriculum and teaching procedures. According to the study, among the interviewed students, 201 of them are female and 183 of them are male, and 214 being freshmen and 170 being junior high school adolescents. Moreover, 78 % of them have never applied to the guidance and psychological information office. The most common reason of application is the problems about their school and courses. 62 % of them were satisfied with the service, where as 38 % of them were not. 40 % of adolescents, who were not satisfied proposed the guides could to be more concerned and tolerant. The conclusions of the application of The Mooney Problem Check List are; the t test was applied in comparison of all aspects of adolescence problems in upper and lower socio-economic classes revealed statistically significant difference on behalf on the lower socio-economic level adolescents (p0.05).