Farklı sürelerde ve koşullarda bekletilen buttum (pistacia khinjuk stocks) tohumlarında fizyolojik dormansinin araştırılması
Investigation of physiological dormancy in buttum (pistacia khinjuk stocks) seeds stored in different periods and conditions
  1. Tez No: 1003476
  2. Yazar: MUAZZEZ AYDIN SEVİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ERSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Olumsuz çevresel faktörlerin, canlı yaşamı için zorlayıcı boyutlara ulaştığı dönemlerde, hayatta kalmayı başarabilecek adaptasyonlar geliştirmek, tür neslinin devamı bakımından kritik önem taşımaktadır. Bitkilerde bu davranış canlılık fonksiyonlarının minimum düzeye indirildiği dormansi ile sağlanır. Tohumların bekletilme koşulları ve süresinin fizyolojik dormansi üzerinde etkisinin olduğu bilinmektedir. Yabani Pistacia türleri ülkemizde özelikle Pistacia khinjuk Stocks (buttum) fıstık anacı olarak kullanılmaktadır ve düşük çimlenme oranları günümüzde istenilen anaç sayısını elde etmede hala bir sorun olarak devam etmektedir. Bu çalışmada fizyolojik dormansinin değerlendirilmesi amacıyla yeni hasat edilen ve 1, 2, 3 ve 4 yıllık tohumlar 4 oC ve 25 oC de bekletilerek çimlendirilmiştir. Bu çimlenme verileri endospermde, nişasta miktarı ve beta amilaz aktivitesi embriyoda, absisik asit (ABA) giberellik asit (GA3) miktarı ile desteklenerek fizyolojik dormansi anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda tohumlara herhangi bir dormansi kırıcı ön işlem uygulanmamıştır. Bu koşullarda en yüksek çimlenme oranı (%81) yeni hasat edilen tohumlarda görülmüştür. Nişasta miktarı en yüksek (56 mg/g) yeni hasat, en düşük (29.71 mg/g) değeri ile 25 oC 4 yıl bekletilen tohum endospermlerinde tespit edilmiştir. Beta amilaz aktivitesi en yüksek (26.86 EU/g) 4 yıl 25 oC, en düşük (10.95 EU/g) yeni hasat tohumu endospermlerinde görülmüştür. ABA/GA3 oranı en yüksek (5.05 ng/g) yeni hasat, en düşük (0.89 ng/g) değeri ile 3 yıl bekletilen tohum embriyolarında bulunmuştur. Tohumların bekletilme sıcaklığının tohum çimlenmesinde fark edilir bir etkiye sahip olmadığı görülmektedir. Bekletilme süresince ABA/GA3 oranında azalma olmasına rağmen çimlenme oranında fark edilir derecede çimlenme artışı olmamıştır. Bekletilme süresince ABA/GA3 değerinin azalması ile beta amilaz aktivitesinde artma ve nişasta miktarında azalma görülürken çimlenme oranının artmadığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, P. khinjuk tohumlarında fizyolojik dormansisinin belirlenmesi için alternatif parametrelerin araştırılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
During period. s when adverse environmental factors reach challenging levels for life, developing adaptations that enable survival is a critical behavior for the survival of species. In plants, this behavior is achieved through dormancy, in which vital functions are reduced to a minimum. It is known that seed storage conditions and duration affect physiological dormancy. Wild Pistacia species, particularly Pistacia khinjuk Stocks (buttum), are used as pistachio rootstocks in our country, and low germination rates continue to be a problem in obtaining the desired number of rootstocks. In this study, newly harvested seeds, 1, 2, 3, and 4-year-old, were germinated at 4°C and 25°C to assess physiological dormancy. These germination data were supplemented with measurements of starch content and beta amylase activity in the endosperm, and abscisic acid (ABA), and gibberellic acid (GA3) in the embryo to understand physiological dormancy. In our study, the highest germination rate (81%) was obtained in newly harvested seeds germinated without any dormancy-breaking pretreatment. The highest starch amount (56 mg/g) in new ly harvest and the lowest (29.71 mg/g) were detected stored at 25 oC for 4 years in the endosperms of seeds. The highest beta amylase activity (26.86 EU/g) was observed in the endosperms of seeds stored at 25 oC for 4 years, and the lowest (10.95 EU/g) was observed in the endosperms of seeds stored at 25 oC for 3 years. The highest ABA/GA3 ratio (5.05 ng/g) was found in newly harvested seed in the embryos and the lowest (0.89 ng/g) was found in embryos that were stored for 3 years. It was observed that the storage temperature of the seeds did not have a noticeable effect on seed germination. Although there was a decrease in the ABA/GA3 ratio during storage, there was no noticeable increase in the germination rate. It was determined that with the decrease in ABA/GA3 value during storage, beta amylase activity increased and the starch amount decreased, but the germination rate did not increase. These findings suggest that alternative parameters should be investigated to determine physiological dormancy in P. khinjuk seeds.