Olay yerlerinden biyolojik delil olarak alınabilen kan örneklerinin bozulmasına sebep olabilecek mikrobiyolojik etkenlerin araştırılması
Investigation the microorgani̇sm which decay the blood as one of biological evidences taken from crime scene
- Tez No: 360173
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Mikrobiyoloji, Forensic Medicine, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Adli inceleme laboratuvarlarına gönderilen birçok biyolojik delil, doğru toplanıp paketlenmediği, uygun ortamda saklanmadığı ve uygun koşullarda gönderilmediği için DNA analizi yapılamamakta ve bunun yanında, diğer birçok delile DNA dışı testler de uygulanamamaktadır (James SH. 2005). Kan delillerin bozulmasına neden olan etkenlerin saptanması için, delillerin hangi mikroorganizmalar tarafından bozulduğunun tespit edilmesi çok önemlidir. Bu amaçla çalışmamızda, kan örneklerinin bozulmasına neden olan mikroorganizmaların neler olduğunun tespit edilmesi, farklı sürelerde, sıcaklığın ve ortamın bir biyolojik delil olan kan örneklerinin bozulmasına etkisinin araştırılması, farklı özellikteki maddelerden yapılan paket türlerinin biyolojik delillerin bozulmasına etkisinin araştırılması ve ideal paketlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, beş farklı zemin (duvar, ahşap, metal, kumaş ve sünger) üç farklı sıcaklık (4oC, 25oC ve 37oC), iki farklı süre (bir ve dört hafta) ve üç farklı paket türü (kağıt zarf, naylon poşet ve bez torba) kullanılarak 90 farklı paket hazırlanmış ve bekleme süreleri sonunda paketler açılarak mikrobiyolojik analizleri yapılmıştır. Yapılan mikrobiyolojik analizler sonunda, paketlerin bekleme süresi artıkça kağıt ve bez çuvallarda mikrobiyolojik üremenin arttığı ancak dört hafta bekletilen naylon poşetlerde bir hafta bekleyenlere nazaran üremenin daha az olduğu görülmüştür. Delil bozulmasının en fazla duvardan alınan kan numunesinde, daha sonra sırasıyla ahşap, sünger, kumaş ve bıçak zeminler üzerinde olduğu görülmüştür. Delil modüllerindeki mikrobiyal üremenin en fazla 4oC'de, en az üremenin oda sıcaklığında olduğu görülmüştür. Bozulmanın en fazla naylon poşetlerde, daha sonra bez poşetlerde, en az bozulmanın ise kağıt zarflar içerisinde olduğu görülmüştür. Çalışmamız boyunca üreyen mikroorganizma türlerine bakıldığında, en sık rastlanan mikroorganizmaların Staphylococcus sp., Bacillus sp. Penicillium sp., Bacillus subtilis, S. aureus ve E. coli olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, olay yerinden alınan kan örneklerinin veya kanlı örneklerin, kısa sürede laboratuvarlara teslim edilmesi, mümkün ise kuru bir şekilde sulandırılmadan kazıma yöntemi ile alınması, kağıt zarflarda paketlenmesi, buzdolabı, taşıma kutusu gibi kapalı ortamlarda taşınmaması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
DNA analysis has not applied to many biological evidence. Because, many evidences are not packaged, collected and stored in a suitable environment correctly (James SH. 2005). The relationship between a suspicious, victim and crime scene is detected by DNA analysis. The mistakes during storaging and sending samples to the laboratory are adversely affect the DNA analysis (Hancı İ.H. 2002). We aimed to deterioration of microorganisms causing putreficiation bloody samples, to determine effect of temperature, kind of pocket, waiting time of evidence pockets, environment conductions (sun, rain, humidity, etc.) to decaying. We used to five different surfaces (walls, woods, metals, fabrics and foams), three different temperatures ( 4 °C , 25 °C and 37 °C ), two different times (one and four weeks) and three different pocket types (paper envelopes, plastic bags and cloth sacks) in our study. At the end of the microbiological analysis, longer waiting time of pockets, microbial growth increase in paper and cloth packages. But microbial growth is decrease in nylon packages. The putrefication is more in one week waited package than four week waited. In our study, we saw that the most decaying carry out in wall board. After wall respectively wood, sponge, fabric and knife. The most microbiological growth is at 4°C. The least growth have seen at room temperature. The reason of microbiological growth at temperature 4°C more than other is refrigerator have more moisture then external environment. The decaying is more in the plastic bags then cloth bags and paper envelopes. The least reproduction have seen in paper envelope. The most common coagulase-negative Staphylococcus sp., Bacillus sp., Penicillium sp., Bacillus subtilis, S. aureus and E. coli was found during our examinations. We suggest that, sent the evidences to laboratory in short time and after desiccation, scrapt the blood samples to clean and steril paper, packages the evidences in paper envelope, don't conservative the evidences in a refrigatory, carry box etc.