Hiperemezis gravidarumlu gebelerde nane aromalı sakız çiğneme uygulamasının bulantı kusma şiddeti, stresle baş etme ve kaygı düzeyine etkisi
The effect of peppermint-flavored gum chewing on nausea/vomiting severity, coping strategies, and anxiety levels in pregnant women diagnosed with hyperemesis gravidarum
- Tez No: 1003483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, hiperemezis gravidarum tanısı almış gebelerde nane aromalı sakız çiğneme uygulamasının bulantı kusma şiddeti, stresle baş etme ve kaygı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tek kör randomize kontrollü deneysel bir çalışma olup, 1 Kasım 2023 – 31 Nisan 2024 tarihleri arasında Karadeniz Bölgesi'nde özel bir hastanede yürütülmüştür. Çalışma, 39'u müdahale, 39'u kontrol grubunda olmak üzere 78 gebe ile gerçekleştirilmiştir. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu (KBF)”,“Gebeliğe Özgü Bulantı ve Kusma Şiddetinin Belirlenmesi Ölçeği PUQE-24)”,“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ)”,“Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ)”ve“VAS Bulantı ve Kusma Skalası”ile toplanmıştır. Müdahale grubundaki gebelere 1., 2. ve 3. günlerde, sabah ve akşam saatlerinde antiemetik tedavi sonrası 4. saatte yaklaşık 15 dakika nane aromalı sakız çiğneme uygulaması yapılmıştır. Kontrol grubuna ise yalnızca rutin tedavi ve hemşirelik bakımı verilmiştir. Verilerin analizinde; sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmaların yanı sıra Kurtosis ve Skewness kat sayıları (±2), Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi, Bonferroni, Friedman ve Willcoxon Analizleri ile Cronbach alfa kat sayısı kullanılmıştır. Bulgular: Gebeliğe Özgü Bulantı ve Kusma Şiddetinin Belirlenmesi Ölçek puan ortalamaları, ön test ile 1., 2. ve 3. gün müdahale ve kontrol grupları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır (p>0.05). Müdahale grubunda 1, 2 ve 3. günde; ön test, sabah ve akşam ölçümleri arasındaki VAS Skorları farkının istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p<0.05). Kontrol grubunda 1, 2 ve 3. günde; ön test, sabah ve akşam ölçümleri arasındaki VAS Skorları farkının istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır (p>0.05). Müdahale ve kontrol grubu arasındaki 1. gün Boyun Eğici Yaklaşım, 2 ve 3. gün Sosyal Destek Arama puan ortalamaları farkının istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p<0.05). Müdahale ve kontrol grupları arasında ön test ve 3. gün DKÖ toplam puan ortalamaları farkının istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p<0.05). Sonuçlar: Nane aromalı sakız çiğneme uygulamasının HG'li hastalardaki bulantı ve kusma şikayetlerini kademeli olarak azalttığı yönünde grup içerisinde anlamlı olduğu, ancak müdahale ve kontrol grupları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur. Müdahale ve konrol grupları arasında stresle baş etme tarzları 1. gün boyun eğici yaklaşım, 2 ve 3. gün sosyal destek arama alt boyutlarında ve DKÖ puanlarının ön test ve 3. günde istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the effect of mint-flavored gum chewing on the severity of nausea and vomiting, stress coping, and anxiety levels in pregnant women diagnosed with hyperemesis gravidarum. Material and Method: This study is a single-blind randomized controlled trial conducted at a private hospital in the Black Sea Region between November 1, 2023, and April 31, 2024. The study involved 78 pregnant women, 39 in the intervention group and 39 in the control group. Data were collected using the“Personal Information Form (PIF)”,“Pregnancy-Specific Nausea and Vomiting Severity Scale (PUQE-24)”,“Coping Styles Scale (CSCS)”,“State Anxiety Scale (SAS)”, and“ VAS Nausea and Vomiting Scale”. Pregnant women in the intervention group received antiemetic treatment on days 1, 2, and 3, in the morning and evening, followed by approximately 15 minutes of mint-flavored gum chewing at the 4th hour. The control group received only routine treatment and nursing care. Data analysis included: The calculations used included numbers, percentages, minimum and maximum values, mean and standard deviations, as well as Kurtosis and Skewness coefficients (±2), Repeated Measures Analysis of Variance, Bonferroni, Friedman and Willcoxon analyses, and Cronbach's alpha coefficient. Results: The mean scores on the Pregnancy-Specific Nausea and Vomiting Severity Scale showed no statistically significant difference between the pre-test and the intervention and control groups on days 1, 2, and 3 (p>0.05). In the intervention group, the difference in VAS scores between the pre-test, morning, and evening measurements on days 1, 2, and 3 was statistically significant (p<0.05). In the control group, the difference in VAS scores between the pre-test, morning, and evening measurements on days 1, 2, and 3 was not statistically significant (p>0.05). The difference in mean scores for the Submissive Approach on day 1 and the Social Support Seeking on days 2 and 3 between the intervention and control groups was statistically significant (p<0.05). The difference in mean total scores on the Pre-test and Day 3 Nausea and Vomiting Severity Scale between the intervention and control groups was statistically significant (p<0.05). Conclusions: The study found that chewing mint-flavored gum gradually reduced nausea and vomiting in HG patients, although the difference between the intervention and control groups was not statistically significant. Significant differences were also found between the intervention and control groups in coping styles (submissive approach on day 1, social support seeking on days 2 and 3) and in the pre-test and day 3 scores of the Stress Coping Scale.