Sonsuz boyutlu kötü tanımlı varyasyonel problemlerin regülarizasyonu
Regularization of infinite dimentional ill-posed variational problems
  1. Tez No: 1003536
  2. Yazar: SUDE NAZ DOĞUKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Sonsuz boyutlu uzaylarda tanımlanmış varyasyonel problemlerde çözümün varlığı ve tekliği her zaman garanti edilememektedir. Bu durum, kötü tanımlı problemlerin incelenmesini ve uygun regülarizasyon yöntemlerinin geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu zorluklardan hareketle, bu tez kapsamında sonsuz boyutlu uzaylarda tanımlanan kötü tanımlı varyasyonel problemlerin nasıl çözüme ulaştırılabileceği incelenmektedir. Bu çerçevede, bu problemlerde çözümün bulunamadığı veya çözümün benzersiz olarak bulunamadığı durumlarda problemi yeniden tasarlamayı mümkün kılan bazı regülarizasyon yaklaşımları önerilmiştir. Bu yaklaşımların uygulaması olarak, amaç fonksiyonelinin ikinci mertebe Fréchet türevinin tekil veya tekile yakın davrandığı, kötü tanımlı sonsuz boyutlu optimizasyon problemlerinde uygulanabilecek bir Newton yöntemi için regülarizasyon teknikleri önerilmiştir. Önerilen yöntem, sonsuz boyutlu uzaylarda tanımlanan bir en küçük kareler probleminde açıklayıcı bir örnek ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In infinite-dimensional variational problems, the existence and uniqueness of a solution cannot always be guaranteed. This situation calls for the study of ill-posed problems and the development of suitable regularization techniques. Motivated by these challenges, this thesis investigates how ill-posed variational problems defined on infinite-dimensional spaces can be brought to a well-posed solution framework. In this context, several regularization approaches are proposed that enable a reformulation of the problem in cases where a solution does not exist or cannot be determined uniquely. As an application of these approaches, regularization techniques are developed for a Newton method applicable to ill-posed infinite-dimensional optimization problems in which the second-order Fréchet derivative of the objective functional is singular or nearly singular. The proposed method is demonstrated through an illustrative example based on a least-squares problem formulated in an infinite-dimensional setting.