Havayolu çizelgeleme problemlerinde yeni bir sağlam çizelgeleme yaklaşımı: Sağlam uçak rotalama
A new approach for robust scheduling in airline scheduling problems: Robust aircraft routing
- Tez No: 493730
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN GÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Literatürde havayolu çizelgeleme problemleri için sağlam çizelgeleme yaklaşımları bulunmakla beraber bu yaklaşımların çoğu tanımlanan belirsizliğe kesin olarak dayanıklı çizelgeler üretmekten uzaktır. Oysa üretilen çizelgenin kesin sağlamlığı garanti etmesi gerekmektedir. Literatürdeki bu önemli boşluğu gidermek için bu tez kapsamında iki sağlam çizelge tanımı önerilmiştir. Havayolu çizelgeleme problemleri için önerilen bu yeni sağlamlık kavramı, uçak rotalama alt problemine uyarlanmış, eldeki sağlam uçak rotalama alt problemi için sağlam optimizasyon yaklaşımı kullanılarak bir matematiksel model geliştirilmiştir. Sonsuz sayıda kısıt içerdiğinden çözümsüz olan bu matematiksel model en kötü durum formülasyonu yöntemi kullanılarak çözümsüzlük halinden kurtarılmıştır. Halen büyük boyutlu bir optimizasyon problemi olan eldeki sağlam uçak rotalama alt problemi sütun oluşturma yaklaşımı tabanlı bir stratejiden yararlanılarak makûl zamanda çözülebilir hale getirilmiştir. Böylece, çözümsüzlük hali ortadan kaldırılabilmiştir. Daha sonra, geliştirilen metodolojinin uygulanabilirliği ve geçerliliği gerçek hayat verileri kullanılarak test edilmiş ve oldukça cesaret verici sonuçlar elde edildiği rapor edilmiştir. Son olarak, gelecek çalışmalar için birtakım öneriler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although there are few attempts for robust scheduling for airline operations planning in the literature, most of those works are far to ensure a certain immunization against pre-defined uncertainty. Whereas ensuring immunization must be ensured by a robust schedule. In order to fill this vital gap in the literature, in this thesis, two definitions are defined for robust scheduling in airline scheduling problems. This new robustness approach for airline scheduling problems is implemeted for aircraft routing sub-problem. A mathematical model is developed by utilizing robust counterpart approach. Robust counterpart of aircraft routing sub-problem is intractable since it has infinite number of constraints. Via worst-case reformulation approach, that intractable model could be reduced to a tractable one. However, the problem at hand is still a very hard problem to solve to optimal since it is in the class of large-scale optimization problem. A column generation based strategy is utilized in order to deal with curse of dimensionality. Thus, the problem is able to be solved in a reasonable time. A case study is also employed for approving applicability and validity of the proposed methodology. In conclusion, it is reported that the proposed methodology produces significantly encouraging results. This dissertation comes to an end with some suggestions for future works.