Fuar mekanlarında amaç değişkenine bağlı görsel algı faktörlerinin incelenmesi
Visual perceptions which related to veriable aim in fair spaces
- Tez No: 100355
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. MÜGE BOZDAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Fuar mekanlarında amaç değişkenine bağlı görsel algı faktörlerinin araştırıldığı bu tez çalışmasının birinci bölümünde fuar tanımı yapılarak fuarların ticari önemine değinilmiş ve fuar çeşitleri incelenmiştir. Bu bölümde aynı zamanda fuar mekanlarının oluşumunda amaç değişkeninin önemi üzerinde durularak fuarlara katılım amaçları incelenmiştir. İkinci bölümde fuar mekanlarının biçimlenmesini etkileyen faktörler ele alınarak stand tasarımının önemi üzerinde durulmuş ve stand çeşitleri incelenerek stand düzenlemesine değinilmiştir. Bu bölümde aynı zamanda fuar standlarının biçimlenmesini etkileyen faktörler; işlevsel faktörler.strüktürel faktörler, görsel algısal faktörler, işitsel faktörler ve psikolojik faktörler alt başlıkları altında incelenmiştir. Üçüncü bölümde fuar standının biçimlenmesini etkileyen görsel algı faktörleri, fuar standi tasarımını etkileyen görsel algı kuramları ve görsel algıya dayalı tasarım elemanları ele alınarak incelenmiştir. Fuar standının biçimlenmesini etkileyen görsel algıya dayalı tasarım elemanları; renk, aydınlatma,grafik,yazı,fotoğraf ve dia ve video gösterileri alt başlıkları altında incelenmiştir. Bu bölümde son olarak fuar mekanlarının oluşumunda amaç değişkenine bağlı görsel algı faktörleri incelenerek bir sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT In this study, visual perceptions which related to variable aim in fair spaces are analysed. In the first chapter.fair is defined the commercial importance of fairs is touched on and the kinds of fairs are examined. Besides, in this chapter the importance of variable aim during the formation of fair spaces is handled and the aims of participation to fairs are analysed. In the second chapter the factors which take shape the fair spaces are handled, the importance of designing the fair stands.the kinds of stands and the methods of designing the stands are analysed. Besides in this chapter, the factors which effect the design of fair sections are analysed under the sub-titles; functional factors, structural factors, visual perception factors, auditory factors and psychological factors. In the third chapter, the visual perception factors, the visual perception theories and the design elements lean against visual perceptions which effect the design of faie stand are analysed. The design elements lean against the visual perception are analysed under the sub-titles; colour, illumination, writing, fotoğraf and dia and video demonstrations. At last In this chapter the visual perceptions dependent on variable aim during the formation of fair spaces are analysed andthe study is brought to a conclusion.