Üniversite öğrencilerinin sosyo-ekonomik özelliklerine göre serbest zaman faaliyeti olarak sanat tüketimleri: Hacettepe Üniversitesi örneği
Art consuption as a leisure activity of university student according to the socio-economic characteristics: Hacettepe University as a sample
- Tez No: 100356
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Serbest zamanların değerlendirilmesi bir yaşam tarzı göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır: Yaşam tarzı kişinin tüketime yönelirken kendisi dışındakilerle varolan benzerlik ve farklılıkların bilincinde olması, farkına varmasıdır. Serbest zaman faaliyetleri insanlar için bir ihtiyaçtır. İnsanlar bu yolla manevi tatmine ulaşırlar. Serbest zamanların değerlendirilmesi, insanın içinde bulunduğu her yaş döneminde önemle ele alınması gereken bir konudur. Bununla birlikte, bireylerin kişilik gelişimlerinin büyük ölçüde biçimlendiği, yetişkinlik modelinin kurulduğu bir geçiş dönemi olarak görülen üniversite gençliği açısından etkisi daha da önemlidir. Bu araştırmanın amacı Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin sosyo-ekonomik özelliklerine göre serbest zaman faaliyeti olarak sanat tüketimlerini saptamaktadır. Bu tüketim tercihleri ve sınıfsal pozisyonları arasındaki ilişkinin ortaya konulabilmesi için bir saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre öğrencilerin serbest zamanlarında sanatsal faaliyetlere beklenen düzeyden daha az katıldıkları ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin sanatsal tüketimleri beklenenin altında çıkmasına rağmen, araştırmanın hipotezleri yönünde sınıfsal durum ile sanatsal tüketim arasında istatistiksel analizler sonrasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Leisure activities appear as an indicator of life style: life style is being conscious and aware of the existing similarities and differences with the others while directing oneself towards consumption. Leisure activity is an essential need of the human being which leads to emotional satisfaction. It is a crucial issue which needs to be handled with careful deliberation at every age group of the human being. Furthermore, it has a more profound impact on the university youth which is deemed to be a period of transition where the personality is shaped to a great extent and the adult role model is adopted. The aim of this study is to determine the art consumption of the students of Hacettepe University Faculty of Letters as a leisure activity according to their socio economic characteristics. In order to disclose the relation between their consumption preferences and the class to which they belong, a field study has been conducted. The results of this survey have revealed that the students' participation in arts activities as a leisure activity lags behind the anticipated. However, despite the fact that art consumption of the students is below the desired level, in terms of the hypothesis of this study, following a statistical analysis, a meaningful relation has been explored between the class of an individual and arts consumption.