Rehber öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
The Study of burnant levels of psychological counselors
  1. Tez No: 100354
  2. Yazar: SİBEL SEĞMENLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTER OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu araştırmada rehber öğretmenlerin cinsiyet, yaş, çalışma süresi, al gılanan ekonomik düzey, işten memnuniyet durumu, mezun olunan alan ve çalışılan okul düzeyi değişkenlerine göre tükenmişlik düzeyleri incelen miştir. Araştırma kapsamına giren bireyler Ankara, büyükşehir belediye sınırlan içindeki ilköğretim ve liselerde 1998-1999 öğretim yılında Rehber lik ve Psikolojik Danışmanlık görevini yürüten 200 rehber öğretmendir. Rehber öğretmenlerin tükenmişlik düzeyleri“Maslach Tükenmişlik Envanteri”(Maslach 1981) ile ölçülmüştür. Bireylerin özlük niteliklerini belirlemek için kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Maslach Tükenmişlik Envanteri'nden elde edilen puanların aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Gruplar arasında anlamlı düzeyde fark olup olmadığını saptamak amacıyla ikili gruplarda t, çoklu gruplarda varyans analizi, farkın kaynağını bulmak amacıyla da Tukey B testi uygulanmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma bulgularına göre 23-30 yaş grubundaki rehber öğretmenler duyarsızlaşma şeklinde tükenmişlik yaşamaktadırlar. Çalışma süresi beş yıl olan grupta kişisel başarısızlık şeklinde tükenmişlik olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca işten memnuniyet durumu değişkeni ile tükenmişliğin duyarsız laşma, duygusal tükenme ve kişisel başarısızlık boyutları arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Diğer değişkenler ve tükenmişliğiıı boyutları arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır.. W» YİKSEKDÎ1BETSÜ mmBulguların değerlendirilmesine göre yorumlar yapılmış, ileride yapılacak ilgili araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY In this research burnout levels of the psychological counselors are analyzed in relation to sex, age, years of working, economical level, pleasure at work, the field of graduation and the type of school where the counselors work. This research involves two hundred psychological counselors, working in the primary and secondary schools located in the borders of municipality in Ankara at the years of 1 999-2000 The burnout levels of psychological counselors is measured by“Maslach Burnout Inventory”(Maslach 1981). To describe the personal qualifications, a personal questionnaire is utilized. The arithmatic means and standart deviations of the scores optained from Maslach Burnout Inventory are calculated. To identify the significant differences among groups t test and ANOVA and to find the source of the differences Tukey's b test has been used. In this research significant level has been accepted as 0.05. According to the results, psychological counselors at the age of 23-30 live burning out as depersonalisation. The counselors who have worked for five years showed burning out as personal accomplishment. The difference between the situation of pleasure at work and the three dimensions of burning out has been found to be significant. No other significant differences have been found according to the variations. According to the results some comments and suggestions to be used in future researches has been made.