Atık taş yünleri ile kompozit poliüretan köpük geliştirilmesi
Development of composite polyurethane foam with waste stone wool
- Tez No: 1003587
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM OCAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez çalışmasında, sandviç panel uygulamalarında yaygın olarak kullanılan poliüretan esaslı rijit köpük sistemlerine atık taş yünü ilavesinin mekanik ve termal özellikler üzerindeki etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, endüstriyel süreçler sırasında ortaya çıkan atık taş yünlerinin poliüretan köpük sistemlerinde değerlendirilerek çevresel sürdürülebilirliğin artırılması ve alternatif kompozit çekirdek malzemelerin geliştirilmesine katkı sağlamasıdır. Bu kapsamda, referans poliüretan köpük sistemi ile karşılaştırmalı olarak farklı oranlarda (%0.5, %1, %2, %4 ve %6) atık taş yünü içeren kompozit poliüretan köpük numuneleri hazırlanmıştır. Numuneler üzerinde ilgili standartlara uygun olarak basma dayanımı, çekme dayanımı ve ısıl iletkenlik katsayısı deneyleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, taş yünü katkısının köpüklerin hücresel yapısı üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla optik mikroskop kullanılarak mikroyapısal incelemeler yapılmıştır. Elde edilen deneysel sonuçlar, atık taş yünü katkı oranına bağlı olarak poliüretan köpüklerin mekanik ve termal performansında belirgin değişimler meydana geldiğini göstermiştir. Düşük ve orta seviyedeki katkı oranlarında (%0.5 - %2), köpüklerin hücresel yapısının büyük ölçüde korunduğu ve mekanik dayanımların referans numuneye kıyasla dengeli değerler sergilediği belirlenmiştir. Buna karşılık, yüksek katkı oranlarında (%4 ve %6) hücresel yapıda bozulmalar meydana gelmiş, bu durum mekanik dayanımların azalmasına ve ısıl iletkenlik katsayısının artmasına neden olmuştur. Genel olarak çalışma sonuçları, atık taş yünü katkısının belirli bir oran aralığına kadar poliüretan köpük sistemlerinde uygulanabilir olduğunu ve özellikle %1 - %2 aralığındaki katkı oranlarının mekanik dayanım ile ısıl yalıtım performansı arasında optimum bir denge sağladığını ortaya koymaktadır. Bu bulgular, atık taş yünlerinin sandviç panel üretiminde alternatif kompozit çekirdek malzemesi olarak değerlendirilme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of incorporating waste stone wool into polyurethane-based rigid foam systems used in sandwich panel applications were experimentally investigated with respect to mechanical and thermal properties. The aim of the study was to evaluate the potential use of waste stone wool in polyurethane foams in order to enhance environmental sustainability and to contribute to the development of alternative composite core materials. For this purpose, composite polyurethane foam specimens containing different amounts of waste stone wool (0.5%, 1%, 2%, 4%, and 6%) were prepared and compared with a reference polyurethane foam system. Compressive strength, tensile strength, and thermal conductivity tests were conducted in accordance with relevant standards. In addition, the effects of stone wool addition on the cellular structure of the foams were qualitatively examined using optical microscopy. The experimental results indicated that the mechanical and thermal performance of the polyurethane foams was strongly dependent on the waste stone wool content. At low and moderate addition levels (0.5 - 2%), the cellular structure of the foams was largely preserved, and the mechanical properties remained balanced when compared to the reference foam. In contrast, higher stone wool contents (4% and 6%) led to noticeable deterioration in the cellular structure, resulting in reduced mechanical strength and increased thermal conductivity. Overall, the findings demonstrate that waste stone wool can be effectively incorporated into polyurethane foam systems up to a certain content, with stone wool additions in the range of 1 - 2% providing an optimal balance between mechanical performance and thermal insulation properties. These results highlight the potential of waste stone wool as a sustainable filler material for polyurethane-based composite foam applications.