Futbolcuların farklı yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman seanslarının amino asit profili, kalp tipi serbest yağ asidi bağlayıcı protein (H-FABP) ve bazı kas hasarı belirteçlerinin toparlanma üzerine etkisi
The effects of different high-intensity interval training sessions on amino acid profile, heart-type fatty acid-binding protein (H-FABP), and selected muscle damage markers in football players
  1. Tez No: 1003588
  2. Yazar: TÜLAY CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELİÖZ, PROF. DR. HALEF OKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, futbolcularda iki farklı yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman protokolünün (HIIT 1:1 ve HIIT 1:2) amino asit profili, kalp tipi serbest yağ asidi bağlayıcı protein ve bazı kas hasarı belirteçleri üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Araştırmanın amacı, antrenman içi yüklenme-toparlanma döngülerinin biyokimyasal ve fonksiyonel yanıtlarını ortaya koyarak performansın korunması ve antrenman programlamasına bilimsel katkı sunmaktır. Çalışma, 18 elit erkek futbolcunun her iki HIIT protokolünü uygulamasıyla yürütülmüştür. Kan örnekleri egzersiz öncesi, hemen sonrası, 6., 24., 48. ve 72. saatlerde alınmış; amino asit profili LC-MS/MS yöntemiyle, kas hasarı ve inflamasyon belirteçleri (CK, LDH, CK-MB, H-FABP) biyokimya analizleriyle değerlendirilmiştir. Ek olarak dikey sıçrama ve algılanan ağrı skorları takip edilmiştir. Bulgular, HIIT 1:1 protokolünün özellikle 24. ve 48. saatlerde CK ve LDH düzeylerinde belirgin artışa yol açtığını; HIIT 1:2 protokolünde ise bu değişimlerin daha sınırlı kaldığını göstermiştir. H-FABP düzeyleri her iki protokolde egzersiz sonrası yükselmiş, 24. saat itibarıyla normale dönme eğilimi göstermiştir. Dallı zincirli amino asitlerin (lösin, izolösin, valin) zamana bağlı değişimleri, toparlanma sürecinin biyokimyasal bir göstergesi olarak öne çıkmıştır. Performans parametrelerinde en büyük düşüş egzersiz sonrası ve 24. saatte görülmüş, 72. saate doğru toparlanma ivme kazanmıştır. Bu sonuçlar, HIIT 1:1 protokolünün metabolik ve yapısal stres yükünün daha fazla olduğunu ve toparlanma süresini uzatabileceğini göstermektedir. Bu bulgulara dayanarak, yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanların sezon içi periyotlamada dikkatle planlanması; toparlanma süresi bireysel yanıtlar, biyokimyasal belirteç takibi ve performans ölçümleriyle bütüncül olarak yönetilmelidir. Çalışmanın sınırlılıkları örneklem büyüklüğünün sınırlı olması ve yalnızca erkek futbolculardan oluşmasıdır. Gelecek araştırmalarda kadın futbolcular, farklı yaş grupları ve farklı HIIT düzenlemeleri incelenebilir. Pratik olarak, HIIT 1:2 protokolü, yoğun maç periyotlarında daha uygun bir seçenek olabilir.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examined the effects of two different high-intensity interval training protocols (HIIT 1:1 and HIIT 1:2) on amino acid profiles, heart-type fatty acid-binding protein, and selected muscle damage biomarkers in football players. The primary aim was to identify the biochemical and functional responses across loading-recovery cycles, thereby contributing to performance maintenance and evidence-based training design. Eighteen elite male football players completed both HIIT protocols. Blood samples were collected before exercise, immediately after, and at the 6th, 24th, 48th, and 72nd hours. Amino acid profiling was performed using LC-MS/MS, while muscle damage and inflammation biomarkers (CK, LDH, CK-MB, H-FABP) were analyzed via standard biochemical methods. Additionally, vertical jump performance and perceived muscle soreness were monitored. Findings revealed that the HIIT 1:1 protocol elicited significantly higher elevations in CK and LDH values, particularly at 24 and 48 hours, whereas changes observed following HIIT 1:2 were more moderate. H-FABP concentrations rose after both protocols but tended to return toward baseline around 24 hours. Temporal variations in branched-chain amino acids (leucine, isoleucine, valine) suggested their relevance as biochemical indicators of recovery dynamics. Performance measures showed the greatest decline immediately after exercise and at 24 hours, with noticeable improvements by 72 hours. These results indicate that HIIT 1:1 imposes a greater metabolic and structural stress load compared to HIIT 1:2, potentially prolonging recovery. Based on these findings, high-intensity interval training should be strategically integrated into in-season planning. Recovery duration should be individualized through combined monitoring of biochemical markers, performance output, and subjective indicators. Limitations of the study include a relatively small sample size and inclusion of only male football players. Future studies may investigate female athletes, different age groups, and alternative HIIT formats. In practice, HIIT 1:2 may represent a more suitable option during congested match schedules due to its reduced physiological burden.