Faz değiştiren materyal entegre fotovoltaik sistemlerde soğutma etkisinin incelenmesi
Investigation of the cooling effect of phase change material integrated photovoltaic systems
  1. Tez No: 1003593
  2. Yazar: BETÜL AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH SONER ÇELİKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, fotovoltaik (FV) panellerin çalışma sıcaklığındaki artışları yöneterek elektriksel verimi artırmak amacıyla, karbona emdirilmiş şekil kararlı faz değiştiren malzemelerin (ŞKFDM) soğutma performansı deneysel yöntemlerle ve Ansys yazılımı kullanılarak gerçekleştirilen sayısal simülasyonlarla incelenmiştir. Çalışmada, uygun malzemeyi belirlemek için farklı karbon/faz değiştiren malzeme karışım oranları ve vakum süreleri uygulanmıştır. Termal iletkenlik ve DSC analizlerine göre; ayçiçek vaksı için 1:1 karbon/FDM oranında 4 saat vakum, laurik asit için 1:2 karbon/FDM oranı ve 24 saat vakum koşulları optimum parametreler olarak belirlenmiştir. Nihai malzemelerin kimyasal ve kristal yapıları FTIR, XRD ve SEM analizleri ile doğrulanmıştır. Üretilen nihai ŞKFDM'ler, monokristal ve polikristal panelin arkasına entegre edilmiş ve sistemin performansı farklı ışınım değerlerinde analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, laurik asit ile üretilen ŞKFDM ile FV panel yüzey sıcaklığı 75,35 ℃ seviyesinden 73,76 ℃ seviyesine düşürülmüştür. Böylece, FV panelin elektriksel performansı önemli ölçüde artırılmış olup, maksimum güç çıkışında ve verimlilikte %32,22 oranında artış sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the cooling performance of carbon-impregnated shape-stable phase change materials (SSPCM) was investigated experimentally and via numerical simulations using Ansys software, aiming to enhance electrical efficiency by managing the operating temperature of photovoltaic (PV) panels. In the study, different carbon/phase change material mixing ratios and vacuum times were applied to determine the appropriate material. Based on thermal conductivity and DSC analyzes, the optimal parameters are 1:1 carbon/PCM with 4 hour vacuum for sunflower wax, and 1:2 carbon/PCM with 24 hour vacuum for lauric acid. Chemical and crystal structures were confirmed by FTIR, XRD, and SEM analyzes. The final produced SSPCM's were integrated behind the monocrystalline and polycrystalline panels, and the system's performance was analyzed at different irradiance values. As a result of the analyzes, the surface temperature of the PV panel with the SSPCM produced with lauric acid was reduced from 75.35 ℃ to 73.76 ℃. Thus, the electrical performance of the PV panel was significantly improved, resulting in a 32.22% increase in maximum power output and efficiency.