Bir Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 18-75 yaş bireylerin geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları hakkında bilgi düzeyleri ve tutumlarının incelenmesi
An investigation of the knowledge levels and attitudes of individuals aged 18–75 attending a Family Health Center regarding traditional and complementary medicine practices
- Tez No: 1003592
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL İNANÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Dünyada ve ülkemizde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) uygulamaları kullanımı giderek artmaktadır. Çalışmamız hastaların GETAT kullanım durumu, GETAT hakkındaki bilgilerini, tutumlarını ve bunları etkileyen faktörleri ayrıca beklentilerini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Bodrum Gündoğan 8 Nolu Aile Sağlığı Merkezine başvuran 18-75 yaş arası yetişkin bireylerden çalışmayı kabul eden 370 kişiye yüz yüze ve internet ortamında anket şeklinde uygulanmıştır. Anketimiz literatür taranarak oluşturulmuş sosyo-demografik bilgileri içeren 9 soru ve GETAT uygulamaları hakkında tutum ve bilgi düzeylerini ölçmek için hazırlanan 23 soru olmak üzere 32 sorudan oluşmaktadır. Veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiş ve p<0.05 anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza %50,5'i kadın, %49,5'i erkek olmak üzere toplam 370 kişi katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 44,5'tir. Katılımcıların %63,5'nin GETAT uygulamaları hakkında duyumunun olduğu, duyumu olan katılımcıların da %43,4'nün“Herhangi bir GETAT uygulaması”kullandığı gözlenmiştir. Uygulamaları kullanan katılımcıların uygulayıcı olarak çoğunlukla hekim ve yardımcı sağlık personeli tercih ettiğini, %57,8'inin fayda gördüğü ve %77,5'inin başkalarına önereceği gözlendi. Katılımcıların çoğunluğunun uygulamaların SGK tarafından ödenmesi ve aile hekimliğinde yapılmasını istediğini gördük. Aynı zamanda katılımcıların %73,8'inin GETAT uygulamaları konusunda daha fazla bilgi edinmek istediklerini, GETAT uygulaması kullananlarda bilgi edinme isteğinin anlamlı olarak (p=0,001) daha da yüksek olduğunu ve kişilerin bilgi edinme kaynağı olarak en yüksek oranda aile hekimlerini tercih ettiğini tespit ettik. Sonuç: GETAT uygulamalarından daha etkin, zararsız, verimli bir şekilde yararlanılabilmesi için bilimsel temellere dayandırılması, eğitim öğretim müfredatı içerisine alınması, uygulayıcıların sağlık profesyonelleri olması ve özellikle aile hekimlerinin daha etkin rol alması, gerekli denetim ve gözetiminin yapılması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: These of GETAT (Traditionaland Complementary Medicine) practices is increasing in the world and in ourcountry. Our study was carried out to determine the patients' GETAT usage status, their know ledge about GETAT, their attitudes and the factor saffecting them, and their expectations. Materials and Methods: Our study was conducted with 370 adult individuals aged between 18 and 75 who applied to the Bodrum Gündoğan No 8 Family Health Center and agreed to participate. The questionnaire was administered both face-to-face and online. It consisted of a total of 32 questions: 9 questions including sociodemographic information developed based on a review of the literature, and 23 questions prepared to assess knowledge levels and attitudes regarding Traditional and Complementary Medicine (TCM) practices. The data were analyzed using the SPSS 25.0 software, and a p-value of less than 0.05 was considered statistically significant. Results: A total of 370 individuals participated in our study, 50.5% of whom were female and 49.5% were male. The mean age of the participants was 44.5 years. It was observed that 63.5% of the participants were aware of Traditional and Complementary Medicine (TCM) practices, and among those who were aware, 43.4% reported using at least one TCM practice. Participants who used these practices predominantly preferred physicians and allied health personnel as practitioners; 57.8% reported benefiting from the practices, and 77.5% stated that they would recommend them to others. The majority of participants expressed a desire for TCM practices to be covered by the Social Security Institution (SSI) and to be provided within family medicine settings. In addition, 73.8% of the participants stated that they wanted to obtain more information about TCM practices. The desire to seek further information was significantly higher among participants who had used TCM practices (p = 0.001). Moreover, family physicians were identified as the most preferred source of information regarding TCM practices. Conclusion: To ensure that Traditional and Complementary Medicine (TCM) practices are utilized in a more effective, safe, and efficient manner, it is important that they are grounded in scientific evidence, incorporated into educational curricula, provided by healthcare professionals, and that family physicians, in particular, play a more active role. In addition, appropriate regulation, monitoring, and supervision of these practices are of great importance.