Global financial cycle dynamics under VIX shocks: A FAVAR approach
VIX şokları altında küresel finansal döngü dinamikleri: Bir FAVAR yaklaşımı
- Tez No: 1003612
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AKBOSTANCI ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, belirsizlik şoklarını takiben ABD para politikasına atfedilenlere benzer Küresel Finansal Döngü dinamiklerinin ortaya çıkıp çıkmadığını incelemektedir. Analiz, faktör çıkarım aşamasını bir Bayesçi VAR ile birleştiren veri açısından zengin bir Faktör Artırılmış Vektör Otoregresyonu (FAVAR) yaklaşımını kullanmaktadır. Küresel ve ayrıştırılmış makro-finansal değişkenler kullanılarak model, Küresel Finansal Döngü'nün ortak dinamiklerini özetleyen örtük faktörleri çıkarmakta ve ortogonalize edilmiş VIX yeniliklerine verilen etki-tepki fonksiyonlarını izlemektedir. Sonuçlar, küresel belirsizlikteki beklenmedik artışların ardından küresel ölçekte geniş tabanlı bir finansal sıkılaşma yaşandığına işaret etmektedir. Bu sıkılaşma; sınır ötesi kredide geri çekilme, yurtiçi kredide daralma, finansal aracıların kaldıraçlarında düşüş, riskli varlık fiyatlarında gerileme ve reel faaliyet ile ticarette azalma şeklinde kendini göstermektedir. Aktarım kalıpları zaman içinde değişkenlik sergilemekte; kriz öncesi dönemde daha güçlü, sonrasında ise daha heterojen bir yapı ortaya koymaktadır. Türkiye'yi kapsayan genişletilmiş analiz, aktarım kanallarının zaman içinde değiştiğini ortaya koymaktadır. Kriz öncesi dönemde etkiler ağırlıklı olarak sınır ötesi kredi akımları, banka kredileri ve hisse senedi piyasaları üzerinden işlerken; kriz sonrası dönemde dinamikler daha çok geniş tanımlı kredi göstergeleri ve bankaların kaldıraç oranlarında ortaya çıkan bir daralma ile ilişkilidir. Sonuç olarak çalışma, piyasa temelli belirsizlik şoklarının para politikasına ek olarak Küresel Finansal Döngü dinamiklerinin tamamlayıcı bir kaynağı olabileceğini göstermektedir. Rey'in“dilemma”çerçevesiyle tutarlı olarak, sonuçlar serbest sermaye hareketliliğinin geçerli olduğu bir dünyada, esnek döviz kuru rejimleri altında dahi yurtiçi finansal koşulların küresel risk duyarlılığından etkilenebildiğini göstermektedir. Politika açısından bulgular, VIX gibi küresel risk göstergelerinin yakından izlenmesi ve makro-ihtiyati çerçevenin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates whether Global Financial Cycle dynamics similar to those attributed to U.S. monetary policy emerge following shocks to global uncertainty. The analysis employs a data-rich Factor-Augmented Vector Autoregression (FAVAR) combining a factor-extraction step with a Bayesian VAR. Using global and disaggregated macro-financial variables, the model extracts latent factors summarizing the common dynamics of the Global Financial Cycle and traces impulse responses to orthogonalized VIX innovations. The results indicate that unexpected increases in global uncertainty are followed by broad-based financial tightening across countries. This tightening includes retrenchment in cross-border credit, contractions in domestic credit, declines in intermediaries' leverage, lower risky asset prices, and reduced real activity and trade. Transmission patterns vary over time, being stronger in the pre-crisis period and more heterogeneous thereafter. An extension to Türkiye reveals evolving channels of transmission. While pre-crisis effects operated mainly through cross-border lending patterns, bank lending, and equity markets, post-crisis dynamics are more closely linked to broader credit aggregates and a notable contraction in bank leverage. Overall, the study demonstrates that market-based uncertainty shocks can act as a complementary source of Global Financial Cycle dynamics alongside monetary policy. Consistent with Rey's“dilemma,”the findings suggest that in a world of free capital mobility, domestic financial conditions can be influenced by global risk sentiment even under flexible exchange rates. From a policy perspective, the findings highlight the need to monitor global risk indicators such as the VIX and to strengthen macroprudential frameworks.