Entegre sağlık hizmetleri bağlamında sağlık çalışanları ve hasta perspektiflerinden nitel bir araştırma: Tip 2 diyabet örneği
A qualitative research from healthcare professionals and patients perspectives in the context of integrated healthcare services: The case of Type 2 diabetes
- Tez No: 1003617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞİMŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde sağlık sistemlerinde disiplinler ve bakım basamakları arasındaki parçalı hizmet sunumu, verimlilik kaybı, artan maliyetler ve hasta güvenliği riskleriyle ilişkilendirilmektedir. Düzenli izlem ve erken müdahale gerektiren Tip 2 diyabet yönetimi, iyi yapılandırılmış ve koordineli bir sağlık sistemi gerektirir. Bu bağlamda birincil bakım, hastalığın izlenmesi, tedavinin düzenlenmesi ve uygun durumlarda sevk süreçlerinin yürütülmesi açısından temel temas noktasıdır. İkincil ve üçüncül basamaklar ise ileri tanısal değerlendirmeler, komplikasyon yönetimi ve uzmanlık gerektiren müdahaleleri sağlamaktadır. Küresel ölçekte diyabet bakımında öne çıkan temel sorun, bakım düzeyleri arasındaki iletişim ve koordinasyon eksikliğidir. Entegre bakım yaklaşımı, hasta merkezli, iş birliğine dayalı ve koordineli hizmet sunumunu ifade eder. Çok disiplinli ekip çalışması, düzenli izlem ve hasta eğitimi, klinik sonuçların iyileştirilmesi ve hasta deneyiminin güçlendirilmesiyle ilişkilidir. Literatürde, entegre bakım modellerinin Tip 2 diyabetli bireylerde komplikasyon oranlarını azaltarak sağlık sonuçlarını iyileştirdiği ve maliyet etkinliği artırdığı gösterilmektedir. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemleri kullanarak birincil ve ikincil sağlık hizmetlerinde Tip 2 diyabetin yönetimini ve bunlar arasındaki entegrasyon süreçlerini incelemektedir. Araştırmanın evrenini, Tip 2 diyabet tanısı almış bireyler, ikinci basamakta görev yapan dahiliye uzman hekimleri ile birinci basamakta görev yapan aile hekimleri oluşturmaktadır. Tip 2 Diyabet tanısı almış 10 birey, dahiliye uzmanı olan 11 hekim, 17 aile hekimi olmak üzere toplamda 38 katılımcı araştırmaya dahil edilmiştir. Veriler, katılımcılarla yüz yüze gerçekleştirilen görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma bulguları, hekimlerin uzun süreli ve yetersiz glisemik kontrol ile ilişkili kronik komplikasyonlarla (nöropati, retinopati, nefropati) sık sık karşılaştıklarını göstermektedir. Not alma veya sevk gibi yollarla kurulan birincil ve ikincil sağlık hizmeti sağlayıcıları arasındaki iletişim yetersizdir ve iki düzey arasında önemli bir koordinasyon ve geri bildirim eksikliği bulunmaktadır. Mevcut yapının zayıf olduğu ve etkili diyabet yönetimi için iletişimin iyileştirilmesi ve (bakanlık tarafından) merkezi koordinasyonun sağlanmasının gerekli olduğu vurgulanmaktadır. Sonuç olarak, bulgular diyabet yönetiminin sadece klinik uygulamalarla değil, hasta uyumu, eğitim ve sağlık sistemi altyapısı gibi çok boyutlu faktörlerle de şekillendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's healthcare systems, the fragmented delivery of services across disciplines and care levels is associated with reduced efficiency, rising costs, and risks to patient safety. The management of Type 2 diabetes, which requires regular monitoring and early intervention, necessitates a well-structured and coordinated healthcare system. In this context, primary care serves as the primary point of contact for disease monitoring, treatment management, and the execution of referral processes when appropriate. Secondary and tertiary care levels, meanwhile, provide advanced diagnostic evaluations, complication management, and interventions requiring specialized expertise. A key challenge in diabetes care on a global scale is the lack of communication and coordination between care levels. An integrated care approach refers to patient-centered, collaborative, and coordinated service delivery. Multidisciplinary teamwork, regular follow-up, and patient education are associated with improved clinical outcomes and enhanced patient experience. The literature demonstrates that integrated care models improve health outcomes by reducing complication rates in individuals with Type 2 diabetes and increase cost-effectiveness. This study examines the management of Type 2 diabetes in primary and secondary healthcare settings and the integration processes between them using qualitative research methods. The study population consists of individuals diagnosed with Type 2 diabetes, internal medicine specialists working in secondary care, and family physicians working in primary care. A total of 38 participants were included in the study: 10 individuals diagnosed with Type 2 diabetes, 11 internal medicine specialists, and 17 family physicians. Data were collected through face-to-face interviews with the participants. The study findings indicate that physicians frequently encounter chronic complications (neuropathy, retinopathy, nephropathy) associated with long-term and inadequate glycemic control. Communication between primary and secondary care providers, established through means such as note-taking or referrals, is inadequate, and there is a significant lack of coordination and feedback between the two levels. It is emphasized that the current structure is weak and that improving communication and ensuring central coordination (by the ministry) are necessary for effective diabetes management. Consequently, the findings reveal that diabetes management is shaped not only by clinical practices but also by multidimensional factors such as patient adherence, education, and healthcare system infrastructure.