Psikolojik sözleşmenin işe tutkunluğa etkisinde örgütsel adaletin düzenleyici rolü
The moderating role of organizational justice in the effect of psychological contract on work engagement
  1. Tez No: 1003632
  2. Yazar: BERAT BÜYÜKASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. ÖYKÜ İYİGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Örgütsel davranış yazınında, çalışanların işe yönelik tutum ve motivasyonlarını şekillendiren psikolojik süreçler ile örgütsel uygulamaların algılanış biçimleri, değişen çalışma koşullarıyla birlikte son yıllarda daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çerçevede psikolojik sözleşme ile işe tutkunluk arasındaki ilişkilerin, özellikle adalet algısı temelinde ele alınması ve bu değişkenlerin çalışan deneyimine nasıl yansıdığının incelenmesi, literatürde dikkat çeken bir araştırma alanı olarak değerlendirilmektedir. Araştırma, Türkiye'de özel sektör çalışanlarında psikolojik sözleşme türlerinin işe tutkunluğun dinçlik, adanmışlık ve konsantrasyon boyutlarıyla nasıl ilişkilendiğini ve bu ilişkilerde örgütsel adalet algısının nasıl bir rol oynadığını incelemektedir. Kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan 498 katılımcıdan anket yoluyla veri toplanmış; frekans analizleri, güvenilirlik testleri, doğrulayıcı faktör analizleri, korelasyon incelemeleri ve Hayes'in PROCESS Model 1 yaklaşımına dayalı etkileşim analizleri yürütülmüştür. Analizler, ilişkisel psikolojik sözleşmenin işe tutkunluğun üç boyutunda da anlamlı ve tutarlı düzeyde güçlendirici bir etkisinin bulunduğunu; işlemsel psikolojik sözleşmenin ise aynı boyutlarda belirgin bir zayıflatıcı etki yarattığını göstermektedir. Bunun yanı sıra, işlemsel psikolojik sözleşme ile örgütsel adalet etkileşiminin adanmışlık ve konsantrasyon boyutlarında anlamlı bir düzenleyici etki gösterdiği bulgulanmıştır. Yazında psikolojik sözleşme, örgütsel adalet ve işe tutkunluğun birlikte ele alındığı çalışma sayısının sınırlı olması, elde edilen bulguların örgütsel davranış alanına katkısını artıracağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In organizational behavior research, growing attention has been given to how employees interpret their work environment and how these interpretations shape motivation and work attitudes. Within this scope, examining the link between the psychological contract and work engagement, together with employees' justice perceptions, offers a useful ground for understanding work experiences in contemporary organizations. This study explores how relational and transactional psychological contract types are associated with the vigor, dedication and absorption dimensions of work engagement among private-sector employees in Türkiye, and whether perceived organizational justice plays a moderating role in these relationships. Data were collected through a survey administered to 498 employees and analyzed using frequency distributions, reliability tests, confirmatory factor analyses, correlation analyses and interaction tests based on Hayes' PROCESS Model 1. The findings indicate that the relational psychological contract is positively related to all three dimensions of work engagement, whereas the transactional contract shows a consistent negative relationship with these dimensions. In addition, the interaction between the transactional contract and perceived organizational justice yielded a significant moderating effect for dedication and absorption. Given the limited number of studies that jointly address psychological contracts, organizational justice and work engagement, the results are expected to offer a constructive contribution to the organizational behavior literature.