Antik Çağ'da Doğu Anadolu'da toplumsal tabakalaşma ve eşitsizlik
Social stratification and inequality in Eastern Anatolia in Ancient History
- Tez No: 1003631
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Sosyoloji, History, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Antik Çağ boyunca Doğu Anadolu coğrafyasında şekillenen toplumsal yapılar, arkeolojik bulguların sunduğu verilerle birlikte değerlendirildiğinde, sınıfsal ayrışmaların ve eşitsizlik unsurlarının izleri açık biçimde takip edilebilmektedir. Bu araştırma da söz konusu coğrafyada; toplumsal tabakalaşma ve eşitsizlik olgularını, arkeolojik veriler ve kuramsal yaklaşımlar ışığında incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın kuramsal altyapısı, sosyoloji ve tarih disiplinlerinin kesişim noktasında yer alan sınıf, statü, iktidar, çatışma ve eşitsizlik kavramlarıyla örülmüştür. Bu bağlamda özellikle Antik Dönem'den Modern Dönem'e uzanan düşünürlerin tabakalaşma kuramları ile arkeolojik bulgular birlikte değerlendirilmiştir. Alan araştırması kapsamında ele alınan merkezlere dair buluntular, sosyal hiyerarşinin mekânsal yansımaları, gömü pratikleri, anıtsal mimari ve elit sınıfın izleri tartışılmıştır. Çalışma, maddi kültür öğeleri ile toplumsal yapı arasındaki ilişkiyi çözümleyerek, Doğu Anadolu'da Antik Çağ boyunca var olan hiyerarşik düzeni merkezine yerleştirmiştir. Bu çerçevede, Antik Çağ toplumlarının çok katmanlı yapısına ve eşitsizlik dinamiklerine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout the Ancient Period, the social structures that took shape in the geography of Eastern Anatolia, when evaluated alongside the data provided by archaeological findings, reveal clear traces of class divisions and dynamics of inequality. This study aims to examine the phenomena of social stratification and inequality in the geography of Eastern Anatolia during the Ancient Period, in light of archaeological data and theoretical approaches. The theoretical framework of the study is woven around concepts such as class, status, power, conflict and inequality, which lie at the intersection of the disciplines of sociology and history. In this context, stratification theories of thinkers spanning from the Ancient to the Modern Period have been evaluated alongside archaeological findings. Findings from the centres examined in the field research discuss the spatial reflections of social hierarchy, burial practices, monumental architecture, artisan production, and traces of the elite class. The research has centred on the socio-political order that existed throughout the Ancient Period in Eastern Anatolia by analysing the relationship between material cultural elements and social structure. Within this framework, the study sheds light on the multi-layered structure of ancient societies and the dynamics of inequality.