Diferansiyel denklemlerin monte carlo metodları ile çözümü
Solution of differential equations using monte carlo methods
- Tez No: 1003681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, diferansiyel denklemlerin sayısal olarak çözümünde Monte Carlo metotlarının etkinliği araştırılmış ve bu yöntemlerin çeşitli türdeki diferansiyel denklemlere uygulanabilirliği detaylı bir şekilde incelenmiştir. Özellikle singüler, singüler pertürbasyonlu, gecikmeli ve Volterra tipindeki integro-diferansiyel denklemlerin yaklaşık çözümleri ele alınmıştır. Çalışmanın temel yaklaşımı, diferansiyel denklemlerin integral denklemlere dönüştürülmesi ve bu yeni formülasyonların Monte Carlo metotları kullanılarak çözümlenmesidir. Tezdeki bazı örnekler diğer integral metotları ile de çözülmüş ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Monte Carlo metotları, çözüm uzayında rastgele örnekleme yaparak yaklaşık çözümler elde etmeye olanak tanıyan istatistiksel yaklaşımlardır. Bu çalışmada, klasik deterministik nümerik yöntemlerin yetersiz kaldığı veya çözümünün zorlaştığı durumlarda, Monte Carlo metotlarının sağladığı esneklik ve güçlü yaklaşım yetenekleri vurgulanmıştır. Rassal sayılar kullanılarak integral ifadelerin yaklaşık değerleri hesaplanmış, bu sayede ilgili diferansiyel denklemlerin çözümlerine ulaşılmıştır. Tez kapsamında ilk olarak Monte Carlo metodunun teorik temelleri sunulmuş, rassal sayı üretimi ve örnekleme teknikleri detaylandırılmıştır. Ardından, farklı tipteki diferansiyel denklemler için integral formülasyonları elde edilerek Monte Carlo yaklaşımıyla çözümleri gerçekleştirilmiştir. İntegral denklemler üzerinden yapılan uygulamalar, Monte Carlo yönteminin geniş kapsamlı kullanım potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effectiveness of Monte Carlo methods in the numerical solution of differential equations was investigated, and the applicability of these methods to various types of differential equations was examined in detail. Specifically, approximate solutions for singular, singularly perturbed, delayed, and Volterra-type integro-differential equations were addressed. The core approach of the study involves transforming differential equations into integral equations and solving these new formulations using Monte Carlo methods. Some examples in the thesis were also solved using other integral methods, and comparisons were made. Monte Carlo methods are statistical approaches that enable the derivation of approximate solutions by performing random sampling in the solution space. In this study, the flexibility and powerful approximation capabilities of Monte Carlo methods were emphasized in cases where classical deterministic numerical methods fall short or become challenging to apply. By using random numbers, approximate values of integral expressions were calculated, thereby obtaining solutions to the relevant differential equations. Within the scope of the thesis, the theoretical foundations of the Monte Carlo method were first presented, and random number generation and sampling techniques were detailed. Subsequently, integral formulations for different types of differential equations were derived, and their solutions were obtained using the Monte Carlo approach. The applications performed on integral equations demonstrate the broad-ranging potential of the Monte Carlo method.