Ortaokul öğrencilerinin bilgi, medya, teknoloji becerileri ile medya okuryazarlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between secondary school students' information, media, technology skills and media literacy)
  1. Tez No: 1003706
  2. Yazar: ŞULE GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR KIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Dijitalleşmenin hızla arttığı çağımızda, ortaokul öğrencilerinin bilgi, medya ve teknoloji becerileri ile medya okuryazarlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin bilgi, medya ve teknoloji becerileri ile medya okuryazarlıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Ayrıca cinsiyet, yaş, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, sosyal medya hesabı varlığı ve internette geçirilen süre değişkenlerine göre bilgi, medya ve teknoloji becerileri ile medya okuryazarlığının anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Yöntem: Bu araştırmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 27.0 paket programından yararlanılmıştır. Verilerin çarpıklık ve basıklık değerlerinin ±1 aralığında yer alması nedeniyle normal dağılım gösterdiği kabul edilmiştir. İkili grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t-testi, üç ve daha fazla grup karşılaştırmalarında tek yönlü ANOVA testi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak belirlenmiştir. Bulgular: Araştırma bulgularına göre, bilgi, medya ve teknoloji becerileri ile medya okuryazarlığı arasında pozitif yönlü ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=0.270, p<0.01). Regresyon analizi sonuçlarına göre, bilgi, medya ve teknoloji becerilerindeki bir birimlik artışın, medya okuryazarlığını 0.476 birim artırdığı belirlenmiştir (β=0.476, p<0.01). Bu doğrultuda araştırmanın ana hipotezi desteklenmiştir. Cinsiyet değişkeni açısından programlama, problem çözme ve güvenlik alt boyutları ile bilgi, medya ve teknoloji becerileri ölçeğinin genel boyutunda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Yaş değişkeni açısından kendi mesajını oluşturabilme alt boyutu, medya okuryazarlığı ölçeği genel boyutu ve bilgi ve veri okuryazarlığı alt boyutunda anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Anne eğitim durumu açısından dijital içerik geliştirme alt boyutunda anlamlı bir farklılık saptanırken; baba eğitim durumu, sosyal medya hesabı varlığı ve internette geçirilen süre değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir. Sonuç: Araştırma sonucunda, ortaokul öğrencilerinin bilgi, medya ve teknoloji becerileri ile medya okuryazarlıkları arasında düşük düzeyde ancak anlamlı bir ilişki olduğu ortaya konmuştur. Bu durum, öğrencilerin teknoloji ve medya araçlarını kullanma becerilerinin gelişmiş olmasına karşın, bu araçları eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirme, içerikleri analiz etme ve doğru bilgiye ulaşma konularında yeterince güçlü olmadıklarını göstermektedir. Medya okuryazarlığının eleştirel düşünme, bilgi doğrulama ve etik medya kullanımıyla yakından ilişkili olduğu dikkate alındığında, elde edilen bulgular bu alanlarda geliştirici eğitim programlarına duyulan ihtiyacı ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The investigation of the relationship between middle school students' information, media, and technology skills and their media literacy is highly significant in today's digital age. The purpose of this study is to determine the relationship between middle school students' information, media, and technology skills and their media literacy. Additionally, the study examines whether information, media, and technology skills and media literacy differ significantly in terms of gender, age, parental education level, presence of social media accounts, and hours spent on the internet. Method: This study employed the correlational survey method, one of the quantitative research designs. Data analysis was conducted using the IBM SPSS 27.0 software package. Since the skewness and kurtosis values of the data were within the ±1 range, a normal distribution was observed. For comparisons between two groups, the independent samples t-test was applied, while one-way ANOVA was used for comparisons among three or more groups. Pearson correlation analysis and regression analysis were employed to determine relationships. The significance level was set at 0.05. Findings: According to the study results, correlation analysis revealed a 27.0% positive and significant relationship between information, media, and technology skills and media literacy (r = 0.270, p < 0,01). Regression analysis indicated that when information, media, and technology skills increased by 1 unit, media literacy increased by 0.476 units (β = 0.476, p < 0,01). Thus, the main hypothesis (H1) was supported. Conclusion: A low-level but significant relationship was found between information, media, and technology skills and media literacy.