Eğitimin bilişsel hedeflerinin farklı öğrenme-öğretme anlayışları açısından tartışılması
The discussion of the cognitive objectives of education according to different learning-teaching understandings
  1. Tez No: 100371
  2. Yazar: R. LEVENT VEZNEDAROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUKADDES ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı eğitimin bilişsel hedeflerinin, günümüz toplumlarında ortaya çıkan eğitim ihtiyacına, bir başka deyişle, bireylerden kazanmaları gereken özelliklere ve psikoloji biliminde elde edilen yeni bulgulara uygun olup olmadıklarım tartışmaktır. Bu amaçla önce, öğrenme anlayışlarının neler olduğu, bunların genel ilkeleri, öğrenme ve öğretmeye bakışları belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra, eğitimin bilişsel hedefleri bu öğrenme anlayışlarının genel ilkeleri doğrultusunda değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bundan sonra günümüz Bilgi toplumunda beklenen insan nitelikleri ve günümüzde baskın olan öğrenme - öğretme anlayışları göz önüne alınarak, eğitimin bilişsel hedeflerinin bu insan niteliklerine ve psikolojik anlayışlara uygunlukları ve almaları gereken yapı tartışılmıştır. Araştırmanın sonuçları aşağıda belirtilmiştir. 1. Hedeflerin ürüne yönelik olarak ifade edilmesi, davranışsal tanımlamalara ihtiyaç doğurmaktadır 2. Ürüne yönelik değerlendirme anlayışının etkisiyle hedeflerin davranışsal tanımlarının yapılması, hedeflerin işlevlerini kaybetmesine sebep olmakta, eğitim durumlarının ve değerlendirme süreçlerinin oluşturulmasında davranışı ön plana çıkarmaktadır. 3. Bir beceriyi, kendisini oluşturan edimlere bölmek ve bunlan sırayla bireylere kazandırmaya çalışmak, öğrenme sürecinde hatayı en aza indirmek ve pekiştirme oranını arttırmak düşüncesinden kaynaklanmaktadır. 4. Öğrenme süreci sonucunda gerçekleşecek ürüne yönelik tepkileri belirlemek ya da olası tepki tahminlerinde bulunmak, bir uyarcımn pek çok farklı tepkiyle sonuçlanabileceğini ve bireylerin tek tip tepkilere zorlanmaması gerektiğini belirten Yapılandırmacı anlayışla bağdaşmamaktadır.m 5. Ürüne yönelik hedefler ve bunların davranışsal tanımlamaları, bireylerin öğrenme sürecinde hangi yeterlikleri göstermeleri gerektiği konusunda ve sürece ilişkin ipucu vermemektedir. 6. Bilişsel anlayışa ait“öğrenme birikimli bir süreçtir. Önkoşul öğrenmeler, öğrenmeyi etkiler”ilkesi, zihinsel etkinliklerin önkoşulluk ve aşamalılık ilişkileri içinde sınıflandığı taksonomilerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. 7. Yapılandırmacı anlayışta herhangi bir belirli ürün beklentisi olmadığı için ürünler arasında öncelik sonralık ilişkisi de gerekli değildir. Bu anlamda hedeflerin taksonomik bir yapı içerisinde sınıflanmasına gerek olmayabilir. 8. Taksonomilerin, her bir içerik biriminin ayn ayn öğretilmesi gerektiğini gösteren yapıları, Yapılandırmacı anlayışın zihinsel değişim yani bireysel anlamların oluşturulması görüşüyle uyuşmamaktadır. 9. Kendine ait bir değerlendirme anlayışı geliştiremeyen Bilişsel anlayış, öğrenme sürecini açıklamada ve hedefleri tanımlamada, Davranışçı anlayışın öğrenme - öğretme sürecine getirdiği davranışa başvurmuştur. 10. Yapılandırmacı anlayışa göre, sürece ve ürüne yönelik olmak üzere iki tür tepki vardır. Bu anlayışa göre öğretim, sürece yönelik tepkileri harekete geçireceği varsayılan uyarıcıların düzenlenip, sunulmasıdır. 1 1. Yapılandırmacı anlayışa göre eğitim, bireylere sürece yönelik öğrenme yeterliklerini kazandırmalıdır. 12. Öğrenme sürecinde, sürece ve ürüne yönelik tepkilerde çeşitlilik olabilir. Bu nedenle belirli ya da olası tepkileri gösteren davranışların yazılmasına gerek olmayabilir. 13. Bireylere bazı öğrenme yeterlikleri kazandırılmak isteniyorsa, bunlar sürece yönelik tepkileri belirten ifadelerle gösterilmelidirler. 14. Değerlendirme sadece ürüne yönelik yapılırsa, bireylerin sürece yönelik öğrenme yeterliklerini ve öğrenme süreci içerisinde gerçekleştirdiklerini değerlendirmek güçleşir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The aim of this study is to discuss whether the cognitive objectives of education are relevant with the necesity of education which appear in today's societies, that is, which are relevant with the qualities that individuals are expected to acquire and new findings which are obtained in psychology. With this aim, it was firstly tried to determine that what the learning understandings are, what their views to learning are. Then, the cognitive objectives of education were tried to be evaluated through the genaral principles of these understandings. After that, regarding the qualities that an individual of information society and the learning - teaching understandings which are dominated in today's world, the appropriateness of cognitive objectives of education to the qualities of a person and psychological approaches and the structure that these cognitive objectives must form were argued. Findings of the research are stated hereinasfollow. 1. To express the objectives towards the production necesitates behavioral expressions. 2. Making behavioral expressions of the objectives with the effect of evaluation towards the production leads objectives to lose their function, and put the behaviors with in the construction of learning activites and evaluation processes. 3. To divide a skill into its small parts and to try to make individuals acguire these in sequance come from the idea of reducing the mistake and of incrising the ratio of feedback within the learning process. 4. To determine or guess the responses which will become true at the and of learning process doesn't reach an agreement with the Constructivist understanding which states that a stimulu may be concluded with a lot of different responses and the individuals must not be forced to one type response.5. Objectives towards the production and the behavioral expressions of these objectives don't give a clue about the competences of the individuals that they have perform during the learning process and about process itself. 6. The principles of Cognitive understanding which are“learning is accumulative procces”and“past learnings affect the learning”cause the taxonomies to appear in which mental activities are classified throuh the relations of sequance. 7. As there is no not any production expectation within the Constructivist understanding it's not necessary an hierarchic order relation among the productions. İn this respect it may not be necesary to classify the objectives into taxonomic structure. 8. The structures of taxonomies which show that every content unit must teach seperatly don't reach an agreement with the Constructivist understanding's mental change, that's, to be formed individual meanings. 9. Cognitive understanding which have not improved an evaluation approach for explaining the learning process and for defining the objectives have used behavior which Behaviorist understanding have brought. 10. According to Constructivist understanding, there are two responses which are towards to process and towards to production. According to this understanding teaching is to prapare and present the stimulus which are expected to put the respons towards to process into motion. 1 1. According to Constructivist understanding education should make individuals acquire the learning competencies towards to process. 12. İn learning process it may be variety in responses towards to production and in responses towards to process. In this respect, It may not be necesary to be written the behaviors which show determined or probable responses. 13. If It is desired to make individuals acquire some learning competencies, these competencies sould be shown the expressions which determine the respons towards to process. 14. If evaluation is only made towards to production, It gets difficult to evaluate that individuals' learning competencies towards to process, and the things that they do in learning process.