Effects of pre-listening activities on listening comprehension by lycee 1 students
Dinleme öncesi aktivitelerin Türk lise 1 öğrencilerini dinleme becerileri üzerindeki etkileri
- Tez No: 100370
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLSEV PAKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
n ÖZET Çocukların ilk olarak edindiği beceri dinlemedir. Dinleme, dilin tüm yönlerine ve bilişsel gelişimine temel hazırlar. Bir de hayata verimli katılmada zaruri olan öğrenme ve iletişim süreçlerinde hayat boyu rol oynar. Dinleme becerisinin kazanılması konusunda okullarımızda gerekli hassasiyetin gösterilmediğini söyleyebiliriz. Fakat aslında durum hiç de göründüğü gibi değildir. Öğretmenlerin dinleme becerisine gerekli önemi vermemelerinin nedeni onların, bunun doğal olarak geliştiğini düşünmeleridir. Muhtemelen öğretmenler etkili dinleme ile ilgili yeterli bilgiden mahrum oldukları ve bunun nasıl uygulanacağından emin olamadıkları için dinleme becerisini görmezlikten geliyorlar. Dinleme öncesi aktivitelerin dinleme becerisi üzerindeki tesirleri birçok araştırmacı tarafından ifade edilmiştir (Berne 1995). Dinleme öncesi yapılan aktiviteler dinleyiciyi, takip edilecek olan konuya hazırlamanın yanında mevcut konuyu önceki bilinenlere bağlayarak dinleme işini kolaylaştırır. Bu faydalı ve güdüleyici aktivitelerin eksikliği, öğrencilerde dinlemeye karşı isteksizlik meydana getirebilir. Ayrıca verimli dinlemenin eksikliği, öğretilmesi hedeflenen dile erişimi engelleyeceğinden öğrenmeyi geciktirir. Bilinen bir gerçek de şudur ki yabancı dil öğrenenlerin dinleme becerileri okuma becerileri kadar etkileyici değildir (Dunkel 1991). Hatta bunların çoğu dinleme alıştırmaları yapmaktan korkarlar ya da uygunsuz dinleme prosedürler? yüzünden dinlemeye karşı motîvasyonsuz ve ilgisizdirler. Bu çalışma, dinleme öncesi alıştırmalarından (sorgulama, resimler, kelimeler) herhangi birinin öğrencinin dinleme becerisini arttırdığını göstermek için yapılmıştır. Aynı çalışmanın başka bir amacı da bu üç dinleme öncesi alıştırmadan hangisinin diğerlerinden daha üstün olduğunu bulmaktır. Buna ek olarak 'Yabancı Dilde Dinleme Öncesi Aktiviteler* sahasındaki çalışmaların yetersizliği araştırmacıyı bu çalışmayı yapmaya sevk etmiştir.m Bu çalışmaya özel Samanyolu Lisesi'nden toplam 100 öğrenci iştirak etmiştir. Bunlar lise 1'in beş ayrı şubesinde okuyan ve ana dilleri Türkçe olan öğrencilerdi. Öğretim dili başlıca İngilizceydi ve sınıf çalışmaları anlamayı, iletişimi ve etkileşimi içermekteydi. Az da olsa sınıfta açıktan dil bilgisi anlatıldı ve zaman zaman öğrencilere dil bilgisi ödevleri verildi. Yapılan incelemelerde öğrencilerin İngilizce seviyelerinin birbirine yakın olduğu tespit edildi.. Dolayısıyla gelişigüzel iki sınıf deneysel grup olarak seçildi ve diğer üç sınıfda kontrol gurubu olarak kullanıldı. Bütün öğrencilere aynı kitaptan, Double Take 3 (OUP) olmak üzere 10 adet dinleme parçası ufak değişikliklerle dinlettirildi. Deneysel guruplara dinleme öncesi alıştırmalar (sorgulama, resimler, kelimeler) yapılırken, kontrol grupları hiçbir yardım almadı. Bütün gruplar haftada 10 saat İngilizce gördükleri için bu çalışma müfredatı aksatmamıştır. Bu çalışmanın neticesinde, dinleme öncesi alıştırmaların öğrencilerin başarılarını arttırdığı tespit edildi. Bütün dinleme öncesi aktivitelerin (sorgulama, resimler, kelimeler) kontrol guruplarından üstün olduğu saptandı. Bu üç aktivite arasında en az etkili olan, dinleme öncesi kelime çalışması olmasına rağmen, dinleme öncesi hiçbir aktivitenin yapılmamasından daha iyi olduğu gözlemlendi. Bunun yanında dinleme öncesi aktivitelerin öğrencilerde motivasyon kaynağı olduğu tespit edildi. Öğrenciler dinleme öncesi aktivitelerin sınıflarında daha çok kullanılmasını istediler. Son olarak aynı çalışma, öğretmenleri, öğrencilerin ihtiyaçlarına ve parçaların özelliğine gore, bu dinleme öncesi aktivitelerden birini kullanmaya sevk ediyor. U. YÜKSEKÖĞRETİM KURULU
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Listening is the first language skill that children acquire. It provides a foundation for all aspects of language and cognitive development. It also plays a life-long role in the processes of learning and communication essential to productive participation in life. One might assume, then, that the development of listening skills should get sufficient attention in schools; but that does not appear to be the case. There is a tendency for teachers not to emphasize the listening skill since they think that it develops naturally. Perhaps, teachers overlook the listening skill since they lack the well-grounded instruction on effective listening and are not certain how best to teach it. The effectiveness of pre-listening activities before listening comprehension has been proven by research (Berne 1 995). Not only do they prepare learners for the concepts involved, but also they make the listening task easier by connecting the new content more meaningfully to prior knowledge. The absence of such a useful and motivating tool can both result in low listening comprehension and thus discourage students from doing listening, the main access to input in the target language. It is a fact that EFL learners' listening comprehension is not as impressive as their reading comprehension (Dunkel 1991). Furthermore many of them either fear doing listening exercises or get unmotivated and not interested in listening mainly because of inappropriate listening procedures. This study is undertaken to show that any form of pre-listening activities (pre-questioning, pictorial, vocabulary) can remarkably enhance students' performance on listening comprehension. Further it aims to determine if any of the three pre- listening activities were superior to the others. In addition, the scarcity of research in this area in EFL listening prompted the researcher to carry out this study.In this study, a total of 100 learners of English at Private Samanyolu High School served as subjects. All were native speakers of Turkish and were enrolled in five Lycee 1 Classes. The language of instruction was mainly English and classroom activities emphasized comprehension, communication and interaction. There was some explicit instruction of grammar in class; from time to time students were given grammar homework assignments. The previous reports of the students showed that they had almost the same grades in English. Thus, two classes were randomly chosen as experimental groups and the other three classes served as control groups. All students were exposed to the same 10 listening passages taken from a called skill book 'Double Take 3 (OUP)' with minor changes. The experimental groups received pre-listening activities (pre-questioning, pictorial, vocabulary) prior to listening comprehension, whereas the control groups did not get any assistance. Both experimental and control groups had 10 hours on EFL instruction per week, so the application of the study did not interfere with the curriculum. The study concluded that pre-listening activities facilitate EFL students' performance significantly. It was found out that all forms of pre-listening activities (pre-questioning, pictorial, vocabulary) were superior to the control condition. Among the three, vocabulary pre-teaching was the least effective even though better than its absence. Another finding was that pre-listening activities were also motivational devices. The subjects suggested that pre- teaching activities be used more frequently in their foreign language classes. Finally, this study calls teachers to use one of the pre-listening activities depending on students' needs and the characteristics of the text.