Aynı davranışı ölçmeye yönelik kısa cevaplı, 3 ve 5 seçenekli çoktan seçmeli testlerin madde ve test özelliklerinin şans başarısı ile birlikte incelenmesi
Research of the item and tests stastistics of the short answered, three and five multiple choice tests aimed at measuring the same behaviour together with chance factor
  1. Tez No: 100372
  2. Yazar: GÖKBEN ARAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAHATTİN GELBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sözel yetenek testlerinde seçenek sayısının değişmesinin, madde ve test istatistikleri üzerindeki etkisi, kısa cevaplı testlerle karşılaştırılarak incelenmiş, şans başarısı dikkate alındığında bu etkinin bir değişiklik gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırma, 2000 - 2001 eğitim ve öğretim yılında ODTÜ Geliştirme Vakfı Ankara İlköğretim Okulu 6. sınıfında okuyan 151 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Uygulamada kullanılan testler, deneme uygulamasından elde edilen sonuçlar ışığında oluşturulmuştur. Nihai uygulamalarda kullanılan testler, deneme uygulamasında kullanılan beş seçenekli test dayanak alınarak oluşturulmuştur. Buna göre ilk önce kısa cevaplı test, daha sonra beş seçenekli test ve en son da bu testten random olarak elenen üç seçenekle oluşturulan test öğrencilere uygulanmıştır. Öğrencilerin testlerden aldıkları puanlar, kısa cevaplı testten üç seçenekli teste doğru bir artış göstermiştir. Seçenek sayısı azaldığında test ortalamaları artmıştır. Test ortalamaları şans başarısından arıtıldığında beklenen düşüşü göstermiştir. Fakat seçenek sayısının azalması ile test ortalamaları arasındaki artış korunmuştur. Testlerin ortalama güçlükleri de test ortalamalarını destekler nitelikte çıkmıştır. Şans başarısından arıtılan ortalama test güçlüklerinde belli bir azalma görülmüştür. Madde güçlük indeksleri, seçenek sayısı azaldıkça belli bir artış göstermiştir. Madde ayırıcılık gücü indeksleri, şans başarısından arıtılmadan önce beş seçenekli test lehine, arıtıldıktan sonra ise üç seçenekli test lehine yükselme göstermiştir. Madde güçlük indekslerinde, şans başarısından arıtıldıktan sonra beklenen azalma görülmüştür. Madde ayırıcılık gücü indeksleri ise şans başarısından arıtıldıktan sonra yükselmiştir. Bu bulgular, şans başarısının matematiksel bağıntıları ile de uygunluk göstermiştir. Seçenek sayısının azalması, test puanlarını yükseltirken, test değişkenliklerini düşürmüştür. Varyansın büyük olması daha heterojen bir dağılımanlamına geldiği için, beş seçenekli testin en yüksek varyansa sahip olduğu dolayısıyla daha heterojen bir dağılıma sahip olduğu söylenebilir. Şans başarısından arıtıldığında varyanslarda beklenen artış gözlenmiş ve bu bulgular şans başarısının matematiksel bağıntıları ile uygunluk göstermiştir. Kısa cevaplı testin en düşük geçerliğe sahip olduğu gözlenmiştir. Seçenek sayısı azaldıkça geçerliklerde bir düşüş gözlenmiştir. Geçerlik katsayıları şans başarısından arıtıldığında bir miktar artış olmuştur. Hipotez testi sonuçlarına göre testlerin geçerlik katsayılan arasında fark olmadığı gözlenmiştir. Testlerin güvenirlik katsayılarına bakıldığında üç ve beş seçenekli testlerin güvenirliklerinin aynı olduğu, buna karşın kısa cevaplı testin güvenirlik katsayısının bu testlere göre daha düşük olduğu görülmüştür. Şans başarısından arıtıldıktan sonra testlerin güvenirliklerinde de bir miktar artış olmuştur. Kısa cevaplı test ile şans başarısından arıtılmış üç seçenekli test ve kısa cevaplı test ile şans başarısından arıtılmış beş seçenekli testlerin güvenirlik katsayıları arasında bir fark gözlenmiştir. Bu durum, şans başarısından arıtıldığında, düzeltme formüllerinin de etkisiyle bu testlerin daha güvenilir hale gelmeleriyle açıklanabilir. SURETİM >- -'^nüTlM KIJJÎII
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study looks at the effect of changing the number of choices in verbal aptitude tests on test items and on statistics, and taking the chance factor into account considers whether or not this effect produces a difference when compared with short answer tests. The study was carried out amongst 151 students in the 6th grade at the METU Developing Foundation School in Ankara during the 2000-2001 academic year. The tests used in this study were developed in the light of results obtained in trial studies. The tests used in the final study were constructed according to the five choice pattern used in the trial tests. First a short answer test was given to the students, then a a five choice test and finally a three choice test randomly reduced from the five choice test. The marks tiiat students got in the test ahowed an increase from the short answer test to the three choice test. As the number of choices increased, average marks increased. As the chance factor was reduced, test scores also showed the expected decrease. However, the increase between reduced options and test results was preserved. The averages of the item difficulty indices also supported the test averages. The average difficulties of tests controlled for chance results demonstrated a definite decrease. Item difficulty indices showed a definite increase as the number of options was reduced. Item discrimination indices showed increases firstly in favour of five item tests before they were controlled for the chance factor, and then in favour of the three item test after control. These findings are consistent with the mathematical characteristics of the chance factor. With a lower number of choices, while increasing marks, reduced variance. As a wide variance suggests a more heterogenous distribution, and because five choice tests have the highest variance, it can be said that they have the most heterogenous distributions. After controlling for the chance factor, the expectedIV increases in variance was observed and these findings are consistent with the mathematical relationships of the chance factor. The short answer test had the lowest validity. As the number of choices decreased, validity also decreased. When the chance factor was controlled for, validity coefficients demonstrated a slight increase. A significant difference was not found between the tests' validity coefficients. Looking at the tests' reliability coeffcients, the three and five choice tests were found to have the same reliability, while the short answer test was discovered to have a lower reliability coefficient. After controlling for the chance factor, reliability coefficients showed a small increase. A difference was observed in the reliability coefficient between the short answer test and the controlledthree item test and between the short item test and the controlled five item test. This result can be accounted for through these tests becoming more reliable through controlling for the chance factor and from the effects of correction formula.