Dinamik sınır koşullarına sahip hiperbolik cahn-hilliard denklemlerinin incelenmesi
Investigation of hyperbolic cahn-hilliard equations with dynamic boundary conditions
- Tez No: 1003726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Cahn–Hilliard denklemleri alaşım benzeri ikili maddelerin faz ayrışması sürecini modellemek amacıyla geliştirilmiş denklemlerdir. Bu tezde, viskozite terimi içermeyen hiperbolik Cahn–Hilliard denklemi dinamik sınır koşulları altında incelenmiştir. Bu kapsamda, öncelikle Cahn–Hilliard denklemleri ile ilgili literatürde yer alan başlıca çalışmalar incelenmiş, ardından tezde kullanılacak temel teoremler ve tanımlar sunulmuştur. Problemin incelenmesinde dinamik sınır koşullarından dolayı ortaya çıkan bazı terimlerin değerlendirilebilmesi için sınır koşulları modifiye edilmiştir. Söz konusu problem için denklemin zayıf çözümlerinin tanımı yapılarak Faedo-Galerkin yaklaşımı ile zayıf çözümlerinin varlığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cahn–Hilliard equations were developed to model the phase separation process in binary alloy-like materials. In this thesis, the hyperbolic Cahn–Hilliard equation without a viscosity term is investigated under dynamic boundary conditions. Within this framework, the main studies in the literature concerning Cahn–Hilliard equations are first reviewed, followed by the presentation of the fundamental theorems and definitions used in the thesis. The boundary conditions are modified to estimate certain terms arising from the dynamic boundary conditions during the analysis. Finally, weak solutions for the problem are defined, and the existence of these solutions is established using the Faedo–Galerkin method.