Türkiye'de konut sorunu ve politikası
The Housing problem and policy in Turkey
  1. Tez No: 100374
  2. Yazar: KEMALETTİN BAYAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞAN NADİ LEBLEBİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Konut, bireyin beslenme ve giyinme ile birlikte en temel ihtiyaçlarından biri olma özelliğinin yanında toplum için de sosyal, ekonomik ve mekansal içeriği olan bir olgudur. Konut sorunu, Cumhuriyet'in kurulduğu ilk yıllardan itibaren hızlı nüfus artışı ve kentleşme ile birlikte artarak devam etmekte olup, konut sorununun çözümü zaman geçtikçe güçleşmektedir. Bugün gelinen noktada, önümüzdeki beş yıllık sürede yaklaşık dört milyon adet yeni konuta ihtiyaç olacağı tahmin edilmektedir. Türkiye'de yaşanan ekonomik ve toplumsal değişim süreci, konut sorunlarının da bu değişime paralel yeniden tanımlanmasını ve yeni politika ve çözüm önerileri geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu noktadan hareketle, araştırmada öncelikli olarak konut sektörünün mevcut durumunun tespiti yapılmış, konut talebini artıran faktörler ve konut üretimi incelenerek konutla ilgili kurumsal ve hukuki yapı değerlendirilmiştir. Bu sorunun çözümünde tarihsel süreç içerisinde izlenen politikalar ve bu politikaların çözüme katkısı ortaya konduktan sonra, finansman boyutunun sorunun çözümündeki önemli rolü ele alınarak incelenmiştir. Türkiye'de hızlı nüfus artışı ve kentleşme konut sorununun çözümünü olumsuz yönde etkilerken, her dönemde izlenen politika ve seçeneklerinin farklılığı, soruna hem planlı kentleşme hem de üretim ve finansman boyutuyla bir sistem getirilmesini engellemiştir. Bu noktadan hareketle, konutun üretim ve finansman boyutuyla ilgili dinamik bir kurumsal yapı oluşturulması ve konut sorununun çözümü için geliştirilecek politikaların bölgesel yerleşme, arsa üretimi, planlı kentleşme, sanayileşme, gecekonduların önlenmesi ve milli gelirin artırılarak, gelir dağılımının düzenlenmesi konularında izlenecek politikalarla bir bütünsellik içerisinde ele alınması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY House is one of the basic needs of individual together with the needs of food and clothing. It is also an economical, social and spatial phenomenon for the society. There is a housing problem which has been increasing because of rapid population growth and urbanization since the foundation of the Republic. The resolution of this problem has become more difficult in time. Today, it is forecasted that we will need four million new houses in the next five years. The economical and social transition situation in Turkey, requires the housing problem to be defined again parallel to this transition and new policy and solution proposals to be developed. From this point of view, first the present situation of housing sector has been determined in this search and then institutional and legal structure has been evaluated by investigating the housing production and the factors increasing the housing demand. After the policies followed for the solution of this problem in past and contribution of these policies to the solution has been put forth, the key role of financial dimension in the solution of problem has been examined. Rapid population growth and urbanization in Turkey have affected the solution of the housing problem in a negative way. Differentiation of policies and choices in every government period obstructed to bring a system to the problem which includes both planned urbanization and production and financement dimension. So we think that the policies developed for the solution of the problem and the formation a dynamic institutional structure relating the production and financial dimensions of housing, must be considered as a whole together with the policies that will be followed for the regional settlement, field production, planned urbanization, industrialization, preventing squatter's housing and regulation of income distribution by increasing national product.