Öğretmenlerin sosyal bilgiler öğretiminde işbirliğine dayalı öğrenmenin sınıf ortamında kullanılmasına ilişkin görüşleri
The Opinions of teachers on using cooperative learning in the class Social studies education
- Tez No: 100373
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU YANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu araştırmada, öğretmenlerin Sosyal Bilgiler öğretiminde işbirliğine dayalı öğrenmenin sınıf ortamında kullanılması konusundaki düşünceleri, kullanıp kullanmadıkları, kullanıyorlarsa hangi davranışların kazandırılmasında kullandıkları saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma, 2000-2001 öğretim yılının ikinci yarısında, Ankara ili merkez ilköğretim okullarından rasgele seçilen 16 ilköğretim okulunda görev yapan 4., 5., 6., 7. sımf Sosyal Bilgiler ve sınıf öğretmenlerinden 98 öğretmenin görüşü alınarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan anket, araştırmacı tarafından, işbirliğine dayalı öğrenmenin temel özellikleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Ankette, öğretmenlerin Sosyal Bilgiler öğretiminde işbirliğine dayalı öğrenmenin sınıf ortamında kullanılması, öğretmenlerin sımf ortamında işbirliğine dayalı öğrenmeyi kullanıp kullanmadıkları, kullanıyorlarsa hangi davranışları kazandırmada kullandıkları konusundaki görüşleri 3 bölüm halinde verilmiştir. Araştırma bulguları aşağıda özetlenmiştir. Birinci alt problemde, öğretmenlere Sosyal Bilgiler öğretiminde işbirliğine dayalı öğrenmenin sımf ortamında kullanılması konusundaki görüşleri sorulmuş; alman yanıtlardan bu bölüme ait aritmetik ortalama 5-1 derecelendirme ölçeğinde 4.0 yani“Katılıyorum”olarak belirlenmiştir. Buna göre öğretmenler, Sosyal Bilgiler öğretiminde işbirliğine dayalı öğrenmenin sınıf ortamında kullanılması gerektiğini düşünmektedirler.11 İkinci alt problemde öğretmenlere, Sosyal Bilgiler öğretiminde işbirliğine dayalı öğrenmeyi sınıf ortamında kullanıp kullanmadıkları sorulmuş; alınan sonuçlardan bu bölüme ait aritmetik ortalama 5-1 derecelendirme ölçeğinde 3.7 yani“Yapıyorum”olarak saptanmıştır. Buna göre öğretmenlerin, Sosyal Bilgiler öğretiminde işbirliğine dayalı öğrenmeyi sınıf ortamında kullandıkları belirlenmiştir. Ayrıca, öğretmenlerin sosyal becerilerin geliştirilmesiyle ilgili hedefleri öğrencilere duyurduğu; takım çalışmalarına mümkün olduğunca az müdahale ettiği; değerlendirme işleminde, öğrencilerin ve takımların katkısını gösteren değerlendirme formlarını kullandıkları belirlenmiştir. Üçüncü alt problemde öğretmenlerin Sosyal Bilgiler öğretiminde işbirliğine dayalı öğrenmeyi hangi davranışları kazandırmada kullandıkları araştırılmış ve elde edilen yanıtlara göre bu bölüme ait aritmetik ortalama 5-1 derecelendirme ölçeğinde 4.2 yani“Katılıyorum”olarak belirlenmiştir. Buna göre, coğrafya ve harita bilgilerinin,, bilimsel olgular ve kavramların, demokratik özellikler taşıyan davranışların öğretiminde işbirliğine dayalı öğrenmenin kullanılması gerektiği sonucu ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlara göre, öğrencinin toplumsallaşmasını ve iyi bir vatandaş olmasını amaçlayan Sosyal Bilgiler dersi, işbirliğine dayalı öğrenme yönteminin kullanılmasına elverişli derslerden biridir. Bu nedenle işbirliğine dayalı öğrenme, öğrencilerin toplumsal yaşamla ilgili beceri, tutum ve davranışları kazanması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this study, the opinions of teachers on using co-operative learning in the class in Social Studies education, whether such learning is used and if yes, for acquisition of which behaviors it is used are investigated. The study was conducted in the second half of the 2000-2001 educational year, taking the opinions 98 class teachers and 4th, 5th, 6th and 7th grade teachers, working in 16 primary education schools chosen randomly among the primary education schools in Ankara, Central district. The questionnaire used in the study has been prepared by the researcher taking into consideration the basic characteristics of co-operative learning. In this questionnaire, the opinions of teachers on using co-operative learning in the class in Social Studies education, whether such learning is used and for acquisition of which behaviors it is used is given in 3 parts. The findings in the study are summarized as follows: In the first sub-problem, the teachers are asked their opinions on using co operative learning in the class in Social Studies education. From the answers the arithmetical average for this part has been determined to be 4.0 in a scale of 5-1, that is“I agree”. According to this, the teachers think that co-operative learning should be used in the class.IV In the second sub-problem, the teachers are asked whether they use co operative learning in the class. From the answers the arithmetical average for this part has been determined to be 3.7 in a scale of 5-1, that is“I do”. According to this, it has been determined that the teachers are using co-operative learning in the class. In addition to this, it has been determined that the teachers announce the targets related to the development of social skills to the students, that they do not intervene with team work as far as possible and that they use evaluation forms showing the participation of students and teams in the evaluation process. In the third sub-problem, in the acquisition of which behaviors the teachers use co-operative learning is investigated. According the answers given, it has been determined that the arithmetical average for this part is 4.2 in a scale of 5-1, that is“I agree”. According to this, it has been concluded that in teaching geographical and mp information, scientific facts and concepts and behavior having democratic characteristics, co-operative learning should be used. According to these results, the Social Sciences course, which aims at socializing the student and making the student a good citizen, is suitable for using co operative learning is important in that it makes the students acquire skills, attitude and behavior related to social life T.G. yOksekoMii mmm mmmmm mmâ